Mesajı Okuyun
Old 19-07-2009, 10:31   #8
Doç. Dr. Özge Yücel

Alıntı:
Yazan esat
Töre saikiyle öldürmeyi hafifletici neden sayma ve tecavüze uğrayanı da tecavüzcüsüyle evlendirme gibi çirkin bir sonucu benim mesajımdan nasıl çıkardıgınızı inanın anlayamadım.Nasıl böyle bir sonuca vardığınızı gerekçesiyle bildirirseniz müteşekkir olacağım.Saygılarımla....

Ülke gerçeklerine dayanarak 16 yaşından küçük yaşta evlenmelere de izin verilmesi gerektiğini söylüyorsunuz ya ben de söz ettiğiniz ülke gerçeklerini acı örneklerle somutlaştırmak istedim. Ülkemizin gerçekleri küçük yaştaki bireylerin kendi özgür iradeleriyle değil, aile, aşiret, töre baskılarıyla evlendiğini gösteriyor. Hatta küçüklerin özgür (!) iradeleriyle intihar ettiklerini gösteriyor. O kadar özgürler ki kendilerine eğitim hakkı bile tanınmıyor. O kadar özgürler ki yaşlarına ve fiziksel durumlarına uygun olmayan işlerde çalıştırılıyor. O kadar özgürler ki tecavüze uğradıklarında özgür (!) iradeleriyle tecavüzcüleriyle evlendiriliyor veya intihar ettiriliyor. Ülkemizin gerçeklerinde küçük bireylerin gerçekten özgür iradeleriyle evlendiklerine ben tanık olmadım. Bir çocuk 16 yaşından küçükse bir aile kurmayı değil, oyun oynamayı, okula gitmeyi, meslek edinmeyi düşünür. Bu da çocuğun gerçeğidir.