Mesajı Okuyun
Old 18-04-2021, 18:00   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Alıntı:
Yazan Konuk
Yaklaşık 1 yıl önce evlendim. Evlendikten sonra eşimde garip davranışlar farkettim. Nesnelerle konuşup kahkaha atması gibi. Bu gibi davranışları evliliğimizi çekilmez yaptı. Hem bu durum hemde eşimin psikolojik bir rahatsızlığı olup ailesinin bunu benden gizlediklerini düşünüyorum ancak hiç rapor almamışlarsa belli bir dönem ilaç kullanıp bırakmışsa bunu nasıl kanıtlayabilirim?Evliliğimizin iptali mi istenir böyle bir durumda? Birde bebeğimiz var velayet durumu nasıl olabilir ben özel sektörde çalışıyordum evlilik dolayısıyla işten çıkmak zorunda kalmıştım hala çalışmıyorum. Bir süredir de ayrı kalıyoruz kendisi tek başına duruyor, ben ve bebeğim ailemde kalıyoruz çünkü doğum haftamda psikoz dediğimiz kendi kendine konuşma gibi davranışları çok arttı ve onunla yalnız kalmaktan korkuyorum. Ancak telefonla iletişim halindeyiz.Bu durumun boşanma durumunda benim için sıkıntı oluşturma durumu var mıdır?
Sayın Katılımcı,

Eşinizin bu davranışlarının evlilik birliğini temelinden sarstığını, evlilik birliğini çekilmez hale getirdiğini, ilaç kullanması gerekirken kullanmadığını ispatlamanız gerekir. Eşinizin evlenmeden önce rahatsızlığını sizden sakladığını ispatlarsanız TMK 150.Madde gereğince evliliğin iptalini de talep edebilirsiniz. Kişinin böyle bir rahatsızlık geçirip geçirmediğine ilişkin hastanelerden bilgi istenebileceği gibi , kullandığı ilaçların da sgk'dan sorulması dava içinde mahkemeden talep edilebilir.

Bu davranışlara ilişkin tanık da dinletme yoluna gidebilirsiniz. Daha öncesinde bir tanı konulmamışsa veya ilaç kullanmamışsa ve ciddi şüpheleriniz de varsa mahkemeden akıl sağlığına ilişkin bir rapor alınmasını siz de talep edebilirsiniz.

Kişinin akli fiil ehliyeti mahkemece araştırılmak zorundadır. Davalı olarak davayı takip edebilmesi bile bu raporun sonucuna bağlıdır.

Mutlaka bir avukatla yol alınız.

Saygılarımla,