Mesajı Okuyun
Old 31-03-2021, 10:53   #1
Konuk

Varsayılan çekişmeli boşanma hk.

Merhaba ; hukuki bir mesele hakkında bilgilerinize ihtiyacım var. cevaplayabilirseniz sevinirim.
Bir arkadaşım eşinin sosyal medyada uygunsuz fotoğraflarını gerekçe göstererek boşanma davası açmış ve çekişmeliye düşmüş dava. eş hata yaptım oldu bir kere demiş. ben boşanmak istemiyorum diyormuş.
Boşanmak istenilen eş yıllardır sigorta yaptırmadığı için herhangi bir yardım nafaka bağlanmamış eşe. Maddi olarak da kadın zor durumda. Kasım ayında bir miktar para yatırıp davayı avukatsız olarak açmıştır. ( eş sigortalı çalıştığı için barodan avukat alamamış )
eşin maddi durumu ancak kirasını ödeyip iki çocuğuna bakabilecek güçte. kasımdan bu yana duruşma olmamış hala.
Soruma gelirsek ;
1.bu durumda olan birisi avukat aracılığıyla boşanma davasına katılsa davanın süresinde sonucunda bir avantaj sağlar mı. avukatsız da boşanılabilir mi.
2. kişi diyor ki ben avukat ücretini bir seferde ödemeye gücüm yok. bu iş için kolaylık sağlamıyor mu devlet yasa hukuk bürosu. davayı kazanırsam bunu karşı taraftan talep edebiliyor muyum. avukatla bu şekilde başvurabilir miyim.
3. sigorta olmayınca ( uyanıklık edip sigorta yapmamış sanırım aile dükkanı atölyesi var geçimini oradan kazanıyor ) geride kalan eşe nafaka tedbir olmuyor mu.
4. boşanmak istenilen eş diğer eşe önce çocuklar üzerinden anlaşmazlık yapmış sonra tapuda başkasına ait olan oturulan evi bana vermen şartı ile kabul ederim diye pazarlık ediyor. konumuz velayet değildir. eş boşanmak istemiyor maddi olarak istediğimi verin kabul ederim diyor. eşe destek hiç bir şekilde sağlamıyor. her ay uzaklaştırma kararı ile evden gidiyor.

Maddi durumu yetersiz bir eş aldatılmaya maruz kalmış hiç bir şekilde maddi olarak korunak sağlanılmayan bir eş davayı kazanmak ve hızlandırmak için nasıl bir yol izlemeli. duruşma yapılmaması normal midir.