Mesajı Okuyun
Old 26-01-2023, 15:59   #47
smyr

Alıntı:
Yazan tiryakim
Merhabalar Değerli Meslektaşlarım;

Müvekkillerin Kiracı şirketten eksik aldığı kira bedeli nedeni ile Kiracı şirkete Örnek 13 Adi kiraya ve hasılat kiralarına ait takipte ödeme emri gönderdim. Kiracı şirket 7 gün içinde takibe itiraz etti. Ödeme Emri tebliğ olduktan sonra 30 günlük süre de geçti , ben şimdi itirazın iptali / itirazın kaldrılması ve tahliye istemli dava açacam.
Yalnız terettüd içinde kaldığım konu ; bu davayı Sulh Hukuk mahkemesinde mi yoksa İcra Hukuk mahkemesinde mi açmalıyım. Ben İcra Hukuk Diye biliyordum ama okuduğum karalarda Sulh Hukuk Mahkemesi diye gördüm.
İyice karıştırdım.Bu konuda yardımlarınızı ve sunacağınız değerli içtihatlarınız bekliyorum.

İtiraz dilekçesinde karşı tarafın itiraz ettiği hususlar şunlardır :

---Ödeme Emri'ne
---Kira Alacağı'na
---Ferilerine
---Tahliye talebine
---Kira Sözleşmesine
itiraz edilmiştir.

Not: Taraflar Arasında yapılan Kira Sözleşmesi Yazılı Bir Kira Sözleşmesidir. Taraflar arasında yapılan İlk Sözleşme Noter onaylı , ilk sözleşmeye istinaden yapılan ikinci sözleşme ise noter onaylı değil sadece taraflar arasında imzalanmış bir sözleşmedir.2.Sözleşmenin yapılma nedeni ise , yıllık kira parasının düşürülmesidir.

Benim bulduğum içtihat ise ;

Teşekkürler...

Meslektaşım. benzer bir durumda borçlu vekili konumundayım, sözleşmeye açıkça itiraz ettik ancak imzaya itiraz etmedik. Takibe dayanak sözleşme adi kira sözleşmesi, sözleşmeye açıkça itiraz ettiğimizden davanın sulh hukukta açılması gerektiğini düşünüyorum ancak karşı taraf icra hukukta dava açtı. Siz davanızı hangi mahkemede açtınız ve nasıl sonuçlandı? Yardımlarınızı rica ediyorum.