Mesajı Okuyun
Old 17-03-2023, 14:54   #3
AHMET01

Erdem Meslektaşım !

Yerel Mahkeme yargılaması esnasında herhangi bir katılma talebinde bulunmuyorlar. Mahkeme nihai kararını verdikten sonra muhtemelen kızlarının eski vekilinin tavsiyesi üzerine istinaf dilekçesi veriyorlar. Hakim de CMK m.260/1 de anne ve baba sayılmadığı gerekçesiyle bu taleplerini ret etti. Bu ret kararını da istinaf ettiler. Bu son istinaf talebi yasal mevzuat gereği dikkate alındı ve cevap için bana gönderildi. Ben de hakimin gerekçesi doğrultusunda ve başka gerekçelere de dayanarak örneğin; Bir mağduriyetin olmadığını, zira müştekinin verdiği şifre ile hesabına girdiğini, kimse ile paylaşmadığını zira posta kutusunun boş olduğunu ve bir an için böyle bir mağduriyet olsa bile bunun anne ve babası için dolaylı bir mağduriyet olacağını ve bu durumun ilgili Yargıtay kararları nedeniyle onlara davaya katılma hakkı vermeyeceğini belirttim. Bu yönden detaylı değerlendirebilir miyiz? Ben istinafa cevabı yazdım fakat yine de değişik açılardan konuyu irdelemekte yarar var.

Burada anne ve babanın, yetişkin kızlarının yaşadığı mağduriyetten dolayı yaşamış oldukları üzüntüyü dolaylı bir mağduriyet olarak kabul etmek uygun mudur?