Mesajı Okuyun
Old 27-06-2019, 07:34   #5
Avec

Alıntı:
Yazan Av. Hulusi Metin
İddia ve savunmanın genişletilmesi veya değiştirilmesi

MADDE 141-
(1) Taraflar,

cevaba cevap ve ikinci cevap dilekçeleri ile serbestçe;

ön inceleme aşamasında ise ancak karşı tarafın açık muvafakati ile

iddia veya savunmalarını genişletebilir yahut değiştirebilirler.

Ön inceleme duruşmasına taraflardan biri mazeretsiz olarak gelmezse, gelen taraf onun muvafakati aranmaksızın iddia veya savunmasını genişletebilir yahut değiştirebilir.

Ön inceleme aşamasının tamamlanmasından sonra iddia veya savunma genişletilemez yahut değiştirilemez.

(2) İddia ve savunmanın genişletilip değiştirilmesi konusunda ıslah ve karşı tarafın açık muvafakati hükümleri saklıdır.

Sayın meslektaşım,

Davanız hangi aşamada?

Sunulan bilgilerle, sorularınıza kendiniz de cevap verebilirsiniz... Denemeye ne dersiniz ?

Saygılar

Tahkikat aşamasındayız. Eğer müdahele etmezsem bir sonraki celsede karar çıkma ihtimali yüksek. Bence ıslah hakkım hala saklı ve ıslah yapmamı engelleyen bir durum yok. Yapmam gerekir mi ondan şüphelerim var. Bazı hakimlerle de konuyu konuştuğumda hem tüketicinin harçtan muaf oluşu hem de hakimin bu beyanımı netice-i talebi artırma olarak görmesini yeterli gördüler. Ekstradan ıslah yapmama gerek yok dediler. Mükerrer talep olmasının bana bir zararı olduğunu düşünmüyorum. Ama dosyanın istinafa gideceğini de göz önünde bulundurursak bir daha ıslah yapma imkanım da kalmayacak. Her halükarda ıslah yapmalıyım. Bence ıslahın uygulamadaki ismi bir nevi netice-i talebi artırma dilekçesi olmuş. Bana da attığınız kanun maddesindeki karşı tarafın açık muvafakati ile iddia ve savunmanın genişletilmesi gibi geldi. Kararsız kaldigin nokta o zaten. Eğer hakim bu şekilde değerlendirirse karşı tarafın muvafakati yok diye dava hakkında kısmı kabul kısmı ret kararı verecektir. Ama ıslah yaparsam her halükarda ıslah üzerinden kabul kararı verecek. Ama bu durumda bu açıkça muvafakat edilmeyen talepten dolayı bizim aleyhimize bir durum ortaya çıkar mı hala emin olamadım. Işın gerçeği ben burada iddia ve savunmayı degiştirmiyorum ki sadece dava dilekçesinde talep ettiklerimi rakamsal olarak ifade edip bedellerini ifade ediyorum.