Mesajı Okuyun
Old 05-10-2011, 22:22   #32
Av. Oktay

Varsayılan Hukuk Muhakakemeleri Kanunu'nun mahkemelere yansıması..

Saygıdeğer meslektaşlarım; bu başlık altında yeni HMK'nın pratikte ne gibi değiişiklikler yarattığını paylaşım, en azından okuyan meslektaşlarımız bu konuda bilgi sahibi olduklarında sıkıntı çekmezler..

Öncelikle ben başlayayım. Bugün bulunduğum ilden talimat ile başka şehirde alacak davası açtım. 100.000TL 'lik davamın harcı 1.500 TL civarında olması ile beraber ayrıca delillerimde dayandığım için bilirkişi masrafı, 3 adet tanık asgari ücreti ve tebligat gideri, taraf sayısınsın 3 katı tebligat gideri ve 50 TL diğer masraflar için gider avansı tahsil edildi. Yani sadece 423 TL masraf avansı yatırdım. Nöbetçi mahkeme bu avansı da bulunduğun ilin mahkeme veznesine yatırtmadı ve dava açtığım ildeki postane şubesindeki mahkeme hesabına havale yaptım. Makbuzu da dava dilekçesine ekledim. Kalem personeli de ne yapacağını bilmediğinden telefonlarda çevre mahkemelere sorarak böyle yapılacağını öğrendik. Özetlemek gerekirse bir dava için neredeyse 2 saat zaman kaybettim. Sizler de böyle bilgilerinizi paylaşırsanız en azından benim başıma gelen sizin başınıza gelmez.. Saygılarımla..