Mesajı Okuyun
Old 17-05-2010, 14:52   #3
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan mervemge
kat mülkiyeti kanununda yasak işyerlerinden sayılmıyor avukatlık bürosu.Ancak yönetim planında da açılmayacağına ilişkin şart varsa açabilir mi
Sayın mervemge

Yönetim planına mutlaka bakınız. Yönetim planı bütün kat malikleriyle onların külli ve cüzi haleflerini ve yönetici ve denetçileri bağlar.

Yönetim planında hüküm varsa tüm maliklerin yazılı izni yeterli olmaz; maliklerin kendileri de yönetim planı ile bağlıdır. Ayrıca malikler değişebilir; yeni malik izin vermeyebilir. Bu durumda yapılacak şey yönetim planının değiştirilmesidir.

Kat Mülkiyeti Kanunu

B) YÖNETİM PLANI:

MADDE 28 - Yönetim plânı yönetim tarzını, kullanma maksat ve şeklini yönetici ve denetçilerin alacakları ücreti ve yönetime ait diğer hususları düzenler. Yönetim plânı, bütün kat maliklerini bağlıyan bir sözleşme hükmündedir.
Yönetim plânında hüküm bulunmıyan hallerde, anagayrimenkulün yönetiminden doğacak anlaşmazlıklar bu kanuna ve genel hükümlere göre karara bağlanır.
(Değişik 3.fıkra: 2814 - 13.4.1983) Yönetim planının değiştirilmesi için bütün kat maliklerinin beşte dördünün oyu şarttır. Kat maliklerinin 33 üncü maddeye göre mahkemeye başvurma hakları saklıdır.
Yönetim plânı ve bunda yapılan değişiklikler, bütün kat malikleriyle onların külli ve cüzi haleflerini ve yönetici ve denetçileri bağlar.
Yönetim plânının ve onda sonradan yapılan değişikliklerin tarihi, katmülkiyeti kütüğünün (Beyanlar) hanesinde gösterilir ve bu değişiklikler yönetim plânına bağlanarak kat mülkiyetinin kuruluş belgeleri arasında saklanır.

Saygılarımla