Mesajı Okuyun
Old 08-02-2011, 12:20   #3
hciyiltepe

Üniversitelerin eğitim, öğretim, sınav ve değerlendirme kriterlerini 2547 sayılı kanun gereği kendilerinin bir yönetmelik ile belirleme yetkileri bulunmaktadır. Bu nedenle öncelikle yapmanız gereken ilgili öğrencinin öğrenim görmekte olduğu üniversitenin ğitim, öğretim ve sınav yönetmeliğini inceleyerek itiraza ilişkin prosedürü uygulamaktır.

Pratik tecrübelerim Üniversiteye yapılan itirazdan bir sonuç çıkmadığı yönündedir. Ancak yine de bu yolu öncelikle tüketmenizi tavsiye ederim.

itirazdan bir sonuç çıkmaz ise sınav cevap kağıdı ile cevap anahtarını Bilgi edinme Yasası kapsamında idareden talep edin. 15 gün içerisinde size vermek zorundalar.

Akabinde başka bir üniversiteye (aynı bölüme sahip) yazılı olarak ücreti kendiniz tarafından karşılanmak üzere sınav kağıdınızı denetlettirmek istediğinizi belirten bir dilekçe ile başvuru yapın. İlgili üniversite belli bir miktar döner sermaye ücreti karşılığında bu talebinize olumlu yanıt verecektir. Sınav kağıdını incelettikten sonra alacağınız rapor ile (eğer lehinize ise) idari yargıya başvurun. elinizde önemli bir delil olduğu için davayı kazanma şansınız artacaktır.

Bir başka yöntemde hukuk mahkemesinden tespit talep etmek olabilir. hukuk mahkemesine başvuru yaparak sınav kağıdının incelenmesi ve kaç puan alınması gerektiğinin tespitini talep edebilirsiniz. (Delil tespiti kapsamı içerisinde) ancak burada mahkemeyi bu tespit talep etmekte menfaatiniz olduğu hususunda ikna etmeniz gerekebilir. Mahkemeyi tespit noktasında ikna eder ve sonucunda Mahkemeden rapor almayı başarır iseniz idari yargıda ki davayı kazandınız demektir.

Saygılarımla...