Mesajı Okuyun
Old 30-11-2006, 13:07   #1
Serhat Arasan

Varsayılan Yargı kararını uygulamayan rektöre Danıştay'dan ders

Danıştay 1. Dairesi, Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nusret Aras hakkında, yargı kararlarını yerine getirmeyerek "görevini kötüye kullandığı" iddiasıyla Yükseköğretim Kurulunun (YÖK) verdiği lüzum-u muhakeme (yargılanma) kararını kaldırdı.
Rektör Nusret Aras hakkında, Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Öğretim Üyesi Erdal Dinç hakkında Ankara Bölge İdare Mahkemesince, Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Kamil Kayabalı hakkında Ankara 10. İdare Mahkemesince, Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Nurettin Sonel hakkında Ankara 7. İdare Mahkemesince ve Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Görevlisi Hakan Uncu hakkında Ankara 7. İdare Mahkemesince verilen kararları uygulamamak suretiyle "görevini kötüye
kullandığı" gerekçesiyle inceleme başlatıldı.
YÖK Başkanlığınca oluşturulan kurul, Rektör Prof. Dr. Aras’ın, Erdal Dinç ve Hakan Uncu ile ilgili kararları uygulamadığı gerekçesiyle yargılanmasına, diğerleri yönünden "men-i muhakemesine" (yargılanmamasına) karar verdi.
AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Danıştay 1. Dairesi, yasa gereği ve itiraz üzerine verilen kararı inceledi.
Daire, Prof. Dr. Aras’ın, Kamil Kayabalı ve Nurettin Sonel hakkındaki yargı kararlarını yerine getirmediği gerekçesiyle "yargılanmamasına" ilişkin kararı, "atılı suçları işediğini doğrulayacak ve hakkında kamu davası açılmasını gerektirecek yeterli kanıt bulanmadığı" gerekçesiyle onadı.
Danıştay 1. Dairesi, Prof. Dr. Aras’ın, Dinç ve Uncu hakkındaki yargı kararlarını uygulamadığı gerekçesiyle "yargılanmasına" ilişkin kurul kararını da aynı gerekçelerle bozdu ve yargılanmamasına karar verdi.
Danıştay 1. Dairenin kararı kesin nitelik taşıyor.
Kaynak: Milliyet
23.11.2006