Mesajı Okuyun
Old 05-01-2013, 20:52   #35
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan Gemici
Sayın Av. Hulusi Metin bu konuda neler yapılacağını ve yargı yolunun ne olacağını belirtti. Ben Sayın Av. Hulusi Metin'in yazdıklarına ek olarak bir Yargı Mercii'nin yolunu gösterdim.
Sayın Gemici

Ben sizden hukuki görüş istemiyorum.
Mağdur-katılan vekilinin ne yapacağını sormuyorum.
Soru, hukuk tekniği ile ilgili değil.

Soru, hukuk uygulanmadığı zaman hukukçuların ne yapabileceği hakkında felsefe çerçevesinde bir tartışma açmak amacını taşımaktadır.

Soru, mağdurun korunmasıyla ilgili olarak mağdur vekilinin ne yapacağı hakkında değil. Soru, hukukun korunması için hukukçuların ne yapacağı hakkında.

Soruyu anlatamadığım için konuyu örnekler üzerinden açıklamam gerekti. Örnekler üzerinden gidince konu hukuk tekniğine ve kanun yollarına kadar geldi.

Her mesajımda ''konumuz bu değil'' diye konu kaymasını önlemeye çalıştım ama başarılı olamadım. Bu nedenle konu hâlâ ortada duruyor.

İsterseniz hagb örneğini bir kenara bırakalım, ''devletin denetleme görevini yapmaması'' örneği üzerinden konuşalım. Ama bu konuya da mağdur vekili açısından bakmayalım; hukukçular açısından bakalım. Mağdur vekilinin ne yapması gerektiğini mağdur vekili zaten biliyordur.

Konumuz şu ki hukukun uygulanmadığı yerde veya zamanda hukukçuların yapacağı nedir? Ya da hukuk uygulanmıyorsa hukukçular ne yapacaklarını biliyor mu?

Hukukun uygulanmadığını gören hukukçular mağdur vekiline akıl öğretmekle mi yetinecek? Hukukun uygulanmadığını gören hukukçulara düşen bir görev yok mu?

Bu soruların nedeni, hukukun uygulanmadığı yerde hukukçuların zarar görüyor olmasıdır. (Zararın açıklaması hakkında bakınız 6 nolu mesajım)

Saygılarımla