Mesajı Okuyun
Old 16-01-2012, 14:49   #99
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Av.Armağan Konyalı
İnsanlık kötülüğünden arınmadan yasaklamalar işe yaramaz. Hırsızlık ve adam öldürme yasaktır. Ama bu eylemler alabildiğine sürmektedir.

Daha önceki mesajlarımda bilimin yasaklanmasına ilişkin bir görüş beyan etmedim. Böyle anlaşıldı ise özür dilerim.

Bilim veya politikanın yasaklanması insanların genlerine işlemiş bencilliği ortadan kaldırmayacaktır. Bilimin getirdikleri kötüye kullanılıyor ise bu bilimin kötü olmasından değil, insanların kötü olmasındadır. Politika, topluma hizmet etmek yerine tüketimden pay kapma mücadelesi haline geldiyse bu da insanların kötülüğündendir.

Daha önceki mesajlarımda gazeteci İsmet Berkan'ın "Bilime verdiğimiz önemi arttırmak, bilime daha fazla yatırım yapmak, bilimi el üstünde taşımak" diye ifade ettiği görüşüne karşı çıktım: Bilimi başımızın üstüne koyacağımıza, insanlık yeterince geliştiğinde kullanılmak üzere sandığa koymanın daha iyi olacağını ifade ettim.

Kârlılığın arttırılması uğruna insanlara kötülük ediliyor. İnsanlar bu kötülüğe müstehaktır. Daha ucuza tüketmek işlerine geldiği için insanlar sağlığa yönelik tehlikelere bile karşı çıkmıyor. İnsanlık son yüzyıllarda girdiği tüketim illetinden kurtulmadıkça gelişmesi duracaktır. İnsan çevresine bilgi saçmak ve kendi varlığını çoğaltmak yerine, kendini tüketmektedir.

Bilimin ilerlemesiyle insanların bilgiye yaklaşması beklenir. Halbuki tersi olmaktadır: İnternet bilimsel bir gelişmedir. Bu gelişmeyle bilginin de gelişeceği beklenir. Halbuki internet ortamı bir alışveriş ve reklam ortamı haline gelmiştir. İnternetle öne çıkan şey bilgi değil, bilişimdir. İnsanlar interneti bir zaman tüketme aracı olarak görmektedir.

İnsanlar kendilerine sunulan çiçeği bile yiyecek kadar açgözlüdür. Bakınız:
http://www.cicek.com/cikolatali-cile...FYPwzAodO0GCIA

Yukarıda sunulan nedenlerle, bilime gösterilecek saygıdan önce, insanlığın gelişmesi gereğine saygı gösterilmeli diye düşünüyorum.

Dünya bencillik ve rekabet temeline kurulursa muzır olur, huzur olmaz.

Saygılarımla

Yazdıklarınız içinde tek katılmadığım, "bilimi sandığa kaldırma" öneriniz. Bunu "bilimi yasaklamak" olarak algılıyorum. Neyse ki bu yapılamaz. Yapılmak istense bile bazı insanlar yine merak etmeye ve sorularına yanıt aramaya devam eder.