Mesajı Okuyun
Old 10-12-2011, 01:08   #29
Gemici

Alıntı:
Yazan Av.Armağan Konyalı
Okutuluyor ama öğrenilecek kadar okutulmaması da benim görüşümü haklı çıkarıyor. Hukuk felsefesini ve hukuk sosyolojisini hangi hukukçu bildiğini iddia edebilir? Bunlar genel kültür dersidir. Bu dersler lisans öğrencilerine hitap etmez; lisans üstü eğitim yapmak isteyen akademisyenler için böylesi bölümler açılır.

Eğer sizin görüşünüz doğru olsaydı alacak davası olanlar avukat olarak hukuk felsefesi uzmanı arardı. Ama gördüğümüz kadarıyla borçlar hukuku uzmanı aranıyor.

Sayın Av.Armağan Konyalı,
laf lafı, laf'ta yeni konuları açtığı için tartışılacak konu çoğaldı, yazdıklarınızın hepsine birden cevap vermek konuyu dağıtabileceği için, ilk etapta önemli bulduğum konulardan bir veya iki tanesine cevap vermeye çalışacağım, zaman bulabilirsem sıra diğerlerine de gelebilir.

Herşeyden önce ne üzerinde tartıştığımızı belirlemek ve konuyu ona göre sınırlandırmak zorundayız.
Hukuk ve felsefe, veya hukukçu ve filosof konusu; ben hukukçu filosof veya filosof hukukçu yetiştirelim demiyorum. Sadece ve sadece hukukçunun, hukuk felsefesini, hukuk sosyolojisini, hukuk antropolojisini ve hukuk tarihini bilmesi gerektiğini savunuyorum. Saydıklarımı bilmeyen bir hukukçu hukukçu değildir demiyorum, hukukçudur ama sizinde belirttiğiniz gibi sadece bir uygulamacı. Benim düşünceme göre bir üst yapı kurumunun temsilcisi olan hukukçu, kime, neye, neden, nasıl hizmet ettiğinin bilincinde olmalıdır. Bu bilince varmak içinse, sizin genel kültür olarak adlandırdığınız, benim bir hukukçunun dağarcığında bulunması gerektiğini savunduğum ve hukukçu kimliğinin olmazsa olmazı olarak gördüğüm dalların, fakültelerde öğretilmesi gerekir. Ve öğretiliyor da, ama benim düşünceme göre gerektiği gibi ve yeteri kadar değil.

Alıntı: Okutuluyor ama öğrenilecek kadar okutulmaması da benim görüşümü haklı çıkarıyor.diye belirtmişsiniz: Ben bir dersin okutulup'ta 'öğrenilecek kadar okutulmaması'nı kabul edemiyorum. Başka ülkelerde gereği kadar öğretiliyorsa, bizde baştan savma yapılıyorsa, kabahati hukukta veya ders'te değil, başka yerde aramak gerekir.

Genel kültür: saydığımız dallar genel kültürdür, ama sıradan genel kültür değil, hukukçu kimliğini belirleyen ve hukukçu kişiliğe bir hukukçu temeli bahşeden bir hukuk genel kültürü. Böyle olduğu için'de hukuk fakültelerinde genel kültür ve temel ders olarak söz konusu dersler öğretilir; aynı şekilde genel kültür oluşturan, edebiyat, müzik, resim vs. değil.

Saygılarımla