Mesajı Okuyun
Old 03-12-2011, 16:51   #20
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan Gemici
Hukukun tarifini, hukukun ne olduğunun cevabını bize hukuk mu verir, yoksa başka kaynaklardan faydalanmak mı gerekir?
Sanıyorum yukarıdaki kolay soruları felsefe dersi bağlamında sordunuz. Ben de bu çerçevede yanıtlıyorum:

Hukukun ne olduğunu hukukçu bilir. Hukukun ne olduğu hukuk fakültelerinin birinci sınıfında Hukuk Başlangıcı - Hukuka Giriş derslerinde öğretilir. Ama hukukçu bu konuyu emekli olmaya yakın bir zamanda daha iyi kavrar.

Değişik felsefe okulları da hukuku tanımlayabilir. Ama bu tanımlar felsefe alanında geçerli olur. Hukukçu kendi felsefi görüşüne göre felsefi tanımlardan birini benimseyebilir. Ama hukukçunun bilmesi gereken tanım hukuk fakültesinde öğretilenlerdir.
Alıntı:

Hukuk yürürlükteki yasalar ve diğer hükümlerle mi sınırlıdır?
Hukukçu yürürlükteki yasaları, yönetmelikleri ve diğer hükümleri mi öğrenmelidir?
Hukuk kanun ve yönetmeliklerle sınırlı olsa hukuk diye bir kavram olmazdı. Borçlar Hukuku dersi yerine Borçlar Kanunu dersi olurdu. Şimdi fakültelerde öğretilen de Borçlar Kanunu değil borçlar hukukudur.
Alıntı:
Hukukçunun öğrenmesi gereken tek hukuk nedir?
Hukukçunun öğrenmesi gereken tek şey hukuktur. Hukukçunun matematik veya felsefe dersleri almasına ihtiyacı yoktur. Hukuk nosyonu ve daha sonra alacağı mesleki formasyonu ile zaten yargılama, tartma, denkleştirme ve mağduru mutlu etme işlemlerini yapabilir. Matematik ve felsefe bundan daha fazlasını yapamaz.

Çiçek koklamak ile çiçek koklamak üzerine düşünmek ayrı eylemlerdir. Bana çiçek koklamak üzerine felsefi görüşler gönderilmesi yerine bir çiçek gönderilmesini tercih ederim.

Saygılarımla