Mesajı Okuyun
Old 19-07-2011, 20:01   #37
fikirbay

Sayın Gemici, sık sık yaptığı gibi, yine düşüncelerimin ruhunu değil lafzını ele alarak "her an" içimizde ahlak varsa bu ahlaksızlıklar ne peki vs. şeklinde bir soru yöneltmişti. Herkesin anlayacağını zannettiğim o anlatımı, demek ki muhterem anlamamış... Bir ahlak öğretisine dayalı olarak vicdanını eğitmiş ve o anlamda "ahlaklı" insan elbette orada kastedilen. İnsanlar ahlaklı doğarlar gibi bir önerme olmadığının kolaylıkla anlaşılacağından şüphe etmemiştim kısacası. Ahlak öğretisini içine bir kez yerleştirmiş olan bir insan "her an" o ahlakın tesirinde davranır veya yaşar. Örneğin ben, Yaratıcı'ya ve Sayın Hulusi'nin deyişiyle "göksel buyruklara" inanan bir insan tipiyim ve bu ahlak yapısını "her an" içimde taşırım. Kendi ahlak anlayışımın ilkeleri beni meri hukukun ilkelerinden önce denetler ve samimi, dürüst, iyiniyetli bir insan için de bu çok huzur verici, işi kolaylaştırıcı, suçtan uzaklaştırıcı bir etkidir. Benim gibi insanlarla bir hukuk düzeni daha kolay kurulur ve daha iyi işler belki de...