Mesajı Okuyun
Old 21-03-2002, 02:07   #2
seyyah

Varsayılan kimlik gizlemek

değerli katılımcılar,
sayın çelik'in değerlendirmelerine iştirak edemiyorum.
özellikle, eğer yanlış yorumlamadı isem, "yazarı ve sahibi olmayan hiçbir düşüncenin değerlendirilmeye layık olmadığı ve bilimsel içerik taşımayacağı" yolundaki sözlerin, konu özelinde kalındığı takdirde, talihsiz bir beyan olduğu kanısındayım ve doğrusu kırıldım. bu forumlarda hep seyyah nick'i ile yazdım, bu itibarla yazdıklarımın, yazılanların elbette bir sahibi ve yazarı vardı. yazılanların değerlendirmeye layık olup olmadığı yahut bilimsel nitelik taşıyıp taşımadığı ise doğrudan bir içerik meselesi olup bunun takdirini katılımcılara bırakmak durumundayım.
benzetmek yerinde olur mu, takdiri sizlere bırakıyorum ancak sayın çelik'in eski deyimle müstear isimlerle yazı yahut şiir yazan, beste yapan, güzel sanatlarla yahut bilimle uğraşan kişileri hiç anlamadığını düşünüyorum.
bir başka husus da, ihsası rey konusu... ihsası rey vicdani bir olgu olmaktan ziyade somut bir durumdur. herhangi bir hukuki soruya yahut soruna, kimliğini açıklamadan, foruma katılan hemen herkesçe bilinen nick'i ile yanıt veren, çözüm arayan kişi elbetteki yararlı bir uğraş ve mesleki tatmin arayışı içerisindedir. ancak, bu iyiniyetli çabanın, kimlik bilgilerinin tümüyle ve açık bir biçimde ortaya konması halinde, somut bir şekilde, kendisi yahut kendisinin içerisinde bulunduğu topluluk, yahut ifade ettiği düşünce aleyhine kullanılabilecek bir olgu haline dönüşmesinden endişe etmek de bir duyarlılık biçimidir diye düşünüyorum. bunun bir çeşit korkaklık, cesaret eksikliği olduğunu düşünmek, kanımca, en hafif deyimiyle yüzeysel bir yaklaşımdır.
bir faraziye olarak söylemek isterim ki, katılımcıların, bu foruma yazdığım herhangi bir konuyla ilgili "değerlendirilebilir" yahut "bilimsel nitelikli" şeklinde bir değerlendirme yapmaları ve "bu konuyu dile getiren de kimmiş?" diye meraklandıklarında yazarın "seyyah" olduğunu farketmeleri, kişisel olarak beni tatmin ediyor, ayrıca "hımm, adı da, mesleği de, yaşı da, cinsiyeti de, konumu da şuymuş" falan şeklinde düşünmeleri beni ilgilendiren bir husus değil. kimsenin de böyle bir merak içerisinde olduğunu düşünmüyorum.
üstelik -üzerime alınmamakla birlikte- forum nezaketinden uzaklaşmak için ille de müstear isim kullanmak gerekmediğini, açıkça kimliğini bildirmek suretiyle de nezaketsizlik yapılabildiğini görebilmek de pek zor olmasa gerek.
onun için "seyyah" nick'i ile yazmaya devam etme kararlılığındayım.
saygılarımla...