Mesajı Okuyun
Old 19-02-2007, 02:41   #12
av.mgul

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki konuyu açarkan duyduğum kaygının gerçekleşmiş olmasından üzüntülüyüm. Mutlaka gündemde olduğu için malum diziyede burada değinmemiz gayet doğal fakat konunun sadece bu çerçevede değerlendirmemesi taraftarıyım.

Sn. Tiocafaidh
Yapımcıların para kazanma amacı ile insanların duygularını istismar ettiğinden bahsetmiş. Ancak burada tartıştığımız konu yapımcıların etik anlayışı değil, bu veya farklı anlayışla hazırlanan programların sansüre ugraması gerekip gerekmediğidir. Kaldı ki bir yapımcıdan maddi bir kaygı beklemeden bir iş yapmasını bekleyemessiniz. Çünkü zaten bu işi yaparak hayatını kazanan birinden farklı bir amaç beklemek hayalcilik olur. Ama dedeğiniz gibi milli duyguların ön plana çıkartılarak insanların dikkatinin çekilmek istendiği söylenebilir. Ancak günümüz popüler kültürünün sonucu olarak sürekli tüketen bir topluma dönüştürülen insanlarımıza 'maddi amaçla da olsa' bazı şeyleri hatırlatmanın bir sakıncası olmadığını ve bunun sansüre uğramaması gerektiğini düşünüyorum.

Sn. Av.Uygar'ın da dediği gibi sansür kelimesi kulağa çok antipatik geliyor. Peki hiç mi denetim olmayacak? TV denilen şey bugün her evin içinde ve Tv kanalları istedikleri anda milyonlara ulaşabilecek bir güçte. Böyle büyük bir güç hiç mi denetlenmeyecek? Ya da nasıl denetim kriterleri getirilmesi gerekiyor? Bence biraz da bunun üzerinde durmamızda yarar var.
Saygılarımla..