Mesajı Okuyun
Old 12-11-2009, 16:23   #2
Gamze Dülger

Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanunu
MADDE 422 - (Değişik: 5728 - 23.1.2008 / m.20) Kötüniyetli davalı veya hiçbir hakkı olmadığı halde dava açan taraf, yargılama giderlerinden başka, diğer tarafın vekiliyle aralarında kararlaştırılan vekalet ücretinin tamamı veya bir kısmını ödemeye mahkum edilebilir. Vekalet ücretinin miktarı hakkında uyuşmazlık çıkması veya mahkemece miktarının fahiş bulunması halinde, bu miktar doğrudan mahkemece takdir olunur.
Kötüniyet sahibi davalı veya hiçbir hakkı olmadığı halde dava açan tarafa ayrıca mahkemece beşyüz Türk Lirasından beşbin Türk Lirasına kadar idari para cezası verilir. Bu hallere vekil sebebiyet vermiş ise idari para cezası vekil hakkında uygulanır.

Aynı dava içinde böyle bir talepte bulunmak imkanı vardır.Ancak feragat tek taraflı bir beyan olup,kabule de bağlı olmadığından davalı bu talebini ayrı bir dava ile isteyebilir veya isteyebilmelidir diye düşünüyorum.

Aslen ben bu maddenin uygulandığını sadece kendi davalarımda gördüm.Başkaca bir tecrübem olmadı.Bu kouda bir Yargıtay kararına da rastlayamadım.

Saygılarımla