Mesajı Okuyun
Old 22-08-2012, 03:36   #26
Kilimanjaro

Alıntı:
Tüketici Hakem Heyetleriyle İlgili Sınırlar

Tüketici hakem heyetine zorunlu başvuru sınırı 01.01.2012'dan başlayarak 1.161,67 TL,

Büyükşehir statüsünde bulunan illerde faaliyet gösteren il hakem heyetlerinin uyuşmazlıklara bakmakla görevli ve yetkili olmalarına ilişkin alt parasal sınır 01.01.2012'dan başlayarak 3.032,65 TL'dir.

Merhabalar. Bizim müvekkil İstanbul'da bir bankadan çekmiş olduğu krediyle ilgili kendisinden haksız olarak tahsil edilen 2.600 TL tutarındaki alacağı için ilçe hakem heyetine müracaat etmiş ve hakem heyeti müvekkilin lehine karar vermiş. Ben ihtilaf 1.161,67 TL'nin üstünde olduğundan ilamsız takip yaptım ve banka süresinde itiraz etti. Tam olarak çözemediğim sorular:

1) İhtilafla ilgili ilçe hakem heyeti yerine il hakem heyetine mi müracaat edilmeliydi? İtirazın iptali davasına bakacak olan tüketici mahkemesi bu sebeple görevsizlik kararı verir mi?
2) Büyükşehirler için hakem heyeti kararının ilam hükmünde olmasının parasal sınırı 3.032,65 TL midir? Yani bu rakamın altındaki il hakem heyeti kararları ilam hükmünde midir? Ancak ve ancak 1.161,67 TL'nin altındaki ihtilaflar ilam hükmündedir diyeceksek, büyükşehirler için belirlenen bu rakamın esprisi nedir?

Bir türlü işin içinden çıkamadım. Yardımcı olacak meslektaşlara şimdiden teşekkür ederim.