Mesajı Okuyun
Old 27-02-2012, 21:00   #16
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan betty16
kendi kredi dosya masrafım için başvurdum. daha önce de başka bir konu için başvurmuştum. tüketici hakem heyetleri 1.100-tl. (civarında) altındaki tüketici sorunlarını çözümleme de yetkilidir. bunun üzerindeki miktarlarda tüketici mahkemeleri yetkilidir.

Sayın Meslektaşım,

Tüketici hakem heyetine zorunlu başvuru sınırı 01.01.2012'dan başlayarak 1.161,67 TL, Büyükşehir statüsünde bulunan illerde faaliyet gösteren il hakem heyetlerinin uyuşmazlıklara bakmakla görevli ve yetkili olmalarına ilişkin alt parasal sınır 01.01.2012'dan başlayarak 3.032,65 TL'dir.

4077 sayılı yasanın, 22. maddesinin 5. fıkrasının 1. cümlesi şu şekildedir:

Alıntı:
Değeri beşyüz milyon liranın altında bulunan uyuşmazlıklarda tüketici sorunları hakem heyetlerine başvuru zorunludur.

Yine, aynı maddenin 6. fıkrasının 2. cümlesi şu şekildedir:

Alıntı:
Kararların bağlayıcı veya delil olacağına ilişkin parasal sınırlar her yılın Ekim ayı sonunda Devlet İstatistik Enstitüsünün Toptan Eşya Fiyatları Endeksinde meydana gelen yıllık ortalama fiyat artışı oranında artar.

Bu usule göre belirlenen tutarları yukarıda verdim.

Şimdi ben buradan şunu anlıyorum: Bu rakamların altında bir uyuşmazlık için tüketici mahkemesine başvuramazsınız. Zira, heyete başvuru zorunlu kılınmıştır.

Peki, bu rakamların üzerinde bir uyuşmazlık için heyete başvurabilir misiniz? Evet. Ancak, bu kerre o kararın tarafları bağlayıcılığı ve ilam kabiliyeti olmayacaktır. Aleyhine karar verilen taraf tüketici mahkemesine gidebilecektir.

Saygılarımla.