Mesajı Okuyun
Old 19-10-2013, 01:07   #1
hakkaniyet_

Acil UYAP, Sayın Hakimlerimize geçmişe dönük işlem yapma yetkisi veren bir sistem mi?

Sayın meslektaşlarım davacı olduğumuz ve de aslında usulüne uygun şekilde davet edilmemiş olduğumuz bir dosyanın duruşmasını kaçırmamız nedeniyle karşı tarafın da gelmediği duruşmada dosya işlemden kaldırılıyor.Duruşma gününü haricen öğrendiğimizde 3 aylık yenileme süresi geçmiş oluyor. Yenileme yapıyoruz süreden reddedileceğini bilmemize rağmen ve sonraki birkaç günde henüz kararın yazılmadığını öğrenince eski hale getirme talebi yaptım yenileme süresini canlandırabilmek için.Kalem memurlarından nihai kararın verilmediğini öğrendim hem fiziken hem de UYAP sistemine tekrar tekrar bakmaları ve henüz bir kararın yazılmamış olduğunu söylemeleri üzerine yapılan bir eski hale getirme talebi .Ancak bu talebim red gelmiş şöyle ki;

Alıntı:
"...mahkememizce 14.09.2013 tarihinde davanın açılmamış sayılmasına karar verildiği, davacı vekili tarafından dosyanın karara çıktıktan sonra yani 16.09.2013 tarihinde eski hale getirme talebinde bulunulduğu, karara çıkan dosyanın eski hale getirilmesinin de bu aşamada mümkün olmadığı anlaşılmakla, davacı vekilinin talebinin reddine karar verilmesi gerekmiş ve aşağıdaki şekilde hüküm kurulmuştur.
....Davacı vekilinin talebinin reddine.

Ne 14.09 ne de eski hale getirme talebi yaptığım 16.9'da herhangi bir karar yokken nasıl eski tarihli bir nihai karar yazımı gerçekleşebiliyor bunu anlamış değilim.Bu noktada iki sorum var:
1-Yazılmış bir karar olsa kalemdeki memurlar bunu nasıl görmezler hem sistem hem de dosyanın fiziki halinde herhangi bir karar olsa?
2-UYAP sistemi Hakimlerimize geçmişe dönük işlem yapabilme yetkisi mi veriyor?
(Zira 14.09.2013 de yenileme dilekçesi göndermiştim sadece ve 3 aylık süreyi 4 gün geçmişti yine de gönderdim.Bu tarihte herhangi bir karar yoktu.Hatta yenileme yaptığım tarihten 1 hafta sonra bile sorduğumda karar henüz yazılmadı demişti kalem memurları.)