Mesajı Okuyun
Old 01-12-2006, 11:47   #12
Adli Tip

çeşitli vesilelerle farklı başlıklar altında aynı şeyleri söylüyorum, ilk fırsatta bir makale yazacağım ve site kütüphanesine ekleyeceğim.
"kazanılmış hak" kavramını yapılacak ilk sınavda sormak lazım galiba...
ben hukuk fakultesinde öğrenciyken sınav konusu gündeme gelmişti. biz de karşı çıkmıştık... bizim gerekçemiz şuydu:
bunu kademeli uygulayalım, zira biz fakulteye girerken bu sınavı bilmiyorduk, bu yasa çıktıktan sonra fakulteye girecek olanlar bu sınavı da öngörerek fakulteye girerler, ve haklı bir itirazları olmaz diye düşünüyorduk.
HEPİMİZ MESLEKTAŞIZ, lütfen öğrenci ve stajyer arkadaşlarımız alıngalık göstermesin.Süleyman Beyin "şu an hepiniz mesleiğin itibarını düşürenler kategorisine adaysınız" sözleri gibi. boyle bir ayrım bize hiç yakışmaz.
Staj kredisinin burs olması ve daha yüksek olmasıyla ilgili stajerkenki mücadeleme hala aynı inançla devam ediyorum. avukatlık sınavı mücadelesini de aynı şekilde ne kendi kuşağım ne öncekiler ne de sonrakiler için değil, mesleğimiz için gerekli buluyorum.
meslek hayatınızda sizi sıklıkla rahatsız edecek bir kaç klişe:
"savcılar da mı aynı okulu bitiriyor?
neden daha fazla okuyup hakim olmadın?
olacaksan savcı ol!
hukuk fakultesiyle siyasal aynı değil mi?"
bu soruları duyduğunuzda,
üçünü sayfada avukat haberleri okuduğunuzda,
meslektaşlarınız asgari ücretle sizi yanında çalıştırmak istediğinde,
adalet bakanı şoför alırken size öncelik tanıdığında,
eskiden "beni ne avukatlar ne dr'lar istedi de..." diyen kızların, artık "beni ne topçular ne poçular istedi" dediğini duyduğunuzda ...
bireysel kurtuluş için kendinize kurslar ararken,
belki anarsınız bu gunlerinizi..