Mesajı Okuyun
Old 11-07-2008, 12:54   #5
stajyer av.hüseyin kara

Sayın Bahadır BUYUKAVCI,

Evet, asıl olan evlendirme memurunun uygun bulacağı yerdir.Buna zaten herhangi bir itirazım yok. Fakat ben Evlendirme Yönetmenliğinin 26 . maddesinin altını çizerek internet ortamında yapılacak olan beyanların tam olarak irade serbestliğine uymayacağını,her zaman bir şüphe oluşturacağını ve buna istinaden de memurun bu durumu uygun bulmasının yönetmeliğe aykırılık teşkil edeceğini belirtmeye çalıştım.
Diyelim ki,taraflar ayrı ülkelerde kabul beyanlarını açıklamak üzere internet ortamında bir araya geldiler.Evlendirme memuru bu iki tarafı da internet üzerinden görüyor.Tarafların herhangi bir mekanda bulunmalarının önemi olmadığını düşünmeksizin memur bu şahısların gayet mutlu, yanlarında yakınlarının olduğunu ve herhangi bir baskı altında olmadığını görerek irade serbestliğini kabul etse dahi şahısların bilgisayar vasıtasıyla herhangi bir hile kullanılarak görsel olarak yanıtıldığını ve ayrıca baskı altında(örneğin kameranın görsel alanına girmeyen bir yerden tarafa silah yöneltilerek veya tehdit edilerek iradesinin sakatlandığını..) olduğunu bilemeyeceğinden dolayı bu durumu taktiren kabul etmesi yönetmeliğe aykırı olacaktır.Taraflardan biri daha sonra ''ben bu evliliği baskı altında kabul ettim'' diyerek iptal davası açtığı zaman bu durumun kamu adına hareket eden memurun yanılmasından ötürü meydana geldiği daha doğru bir ifadeyle hukuka aykırı bir durumun evlendirme memuru tarafından önünün açıldığı görülecektir.Bu da kamu vicdanı açısından sağlıklı bir durum değildir.
İyi niyetli olmak mutlaka insanlık açısından önemlidir.Fakat biz hukukçular sadece iyi niyetli düşünerek kanunları yorumlayamayız..saygılar