Mesajı Okuyun
Old 03-03-2007, 13:01   #2
Av.EErdem

Düşünüyorum da; avukatlıkta 5 yılımı doldurdum ve yaşadığım komik olayları yazıyorum yazıyorum bitmiyor. Hemen birini anlatmaya başlayayım.
Bir gün müvekkil adayı görünümlü bir amca büroma geldi. (Konuşmaları yazarken bu amca M , avukat A olarak sembolize edilse de ; olayın bir hukuk bürosunda geçmesi dışında hiçbir hukuki boyutu yoktu)
M:İyi günler avukat bey! Pardon hanım.
A:İyi günler
M: Derdim büyük ,kurtar beni, ocağına düştüm.
A:Sizin için ne yapabilirim?
M: Şahsileştirmeyin, herhangi bir avukat da olabilir. Ben avukat ocağına düştüm.
A: (Yeniçeri ocağı gibi!) Sorununuz nedir yani?
M: Boşanmak istiyorum
A:Kaç yıllık evlisiniz?
M:34
A:34 yıllık bir evliliği bitirme sebebiniz nedir beyefendi?
M:34 yıllık evliliği bitirmiyorum ki ben.
A:!?..
M:Hanımla bir derdim yok.Gelinimden boşanmak istiyorum. Ne kadar para istiyosan vereyim, boşa beni..
A:Anlamadım ;gelininizden boşanmak istediğinizi mi söylediniz. Sanırım oğlunuz boşanmak istiyor.
M:Hayır, karımı seviyorum diyor oğlum.
A:O zaman boşanma mümkün değil.
M:Nasıl mümkün değil; boşanacak! Benim yanımda çalışıyor, harçlığını ben veriyorum, senin paranı da ben vereceğim, ona söz düşmez.
(Bunun hukuken mümkün olmadığı konusunda ısrarımı sürdürürken itiraf ediyorum ki merakıma yenildim. Kınamayın lütfen, bu olay olduğunda 2-3 aylık avukattım)
A:Peki gelininizle ne sorununuz var?
M:Ağzı kokuyor!
A:!....
M:Evet ağzı kokuyor, arabaya binince ben bununla yan sokağa kadar bile gidemiyorum. Ayrıca geceleri altını ıslatıyor...
A:?!.. Şey, siz, şey, nerden biliyorsunuz?
M:Bilirim ben, kokuyor.
A:Oğlunuz mu şikayet ediyor?
M:Yok o halinden memnun ;ıslak yatakta yatıyor gıkı çıkmıyor, seviyormuş, peh. Keserim musluğun suyunu, para vermem olur biter.Doktora götürdüm gelini, fiziksel bir sorun yok psikiyatri servisine götürün dedi. Ben de İzmit'te nefesi kuvvetli bir hocaya götürdüm.Ama hala yapıyor. Nefesinin kokusu için de okuttum gelini, hoca muska verdi, bir de delikli nane şekeri okudu , sabah -öğle- akşam subhaneke okuyup emsin bunları dedi. Hadi koku halloldu bir nebze,kurtar beni avukat hanım. Araban yoksa araba alayım sana....
İlerleyen günlerde amca sık sık telefon edip boşamam için yalvardı. Son aramasındaysa telefonu kapatırken; ''Dünkü bebeyi avukat yaparlar, biz de ona danışırsak böyle olur işte'' diye iğneledi inceden ama onun psikolojisinde bu normaldi galiba
İşte böyle.Başıma bu tür garip şeyler sıkça geldiği için (deli deliyi çekermiş), arşivim böyle anılarla dolu. Umarım hoşunuza gider.