Mesajı Okuyun
Old 08-06-2007, 12:53   #3
Bahadır Turan DURMAZ

Konu esasen çok ilginç geldi bana bilmiyorum diğer arkadaşlarda benim gibi düşünüyorlar mı.

Ama ilk aklıma gelen şey, orman içerisinde, özel bir lokantanın işletilebilip işletilemeyeceği sorunu oldu. Somut olaydaki lokantanın durumunu tam olarak bilemiyorum ama bildiğim kadarıyla ve 20. Hukuk Dairesinin kararlarından gördüğüm kadarıyla öncesi orman olan veya orman içerisinde, ortasında kalmış alanların orman olarak değerlendirilmesi gerektiği... Yani diğer bir değişle, ağaçsız bir alansa ağaçlandırılması ıslah edilmesi vs. Bilindiği üzere ormanlara çok fazla özen gösterilmekte o yüzden konu ile ilgili mevzuat hükümlerini şuan için net olarak hatırlayamadım ama ilgili arkadaşın lokantanın somut durumunu iyi değerlendirip, orman içerisinde böyle bir yapının mevzuat hükümleri uyarınca çalıştırılıp, çalıştırılamayacağını iyi değerlendirmesi gerekir diye düşünüyorum. Aldığımız sonuç bizi nereye götürecek derseniz, eğer ki orman içersinde böyle bir yerin çalıştırılması yasak derecesinde kanuna aykırı ise o zaman kanunu uygulaması gereken fakat uygulamayan ya da göz yuman idarenin hukuki sorumluluğuna daha doğrusu hizmet kusuruna gidebilirsiniz diye düşünüyorum.