Mesajı Okuyun
Old 17-10-2010, 19:24   #5
av.murat kılıç

Alıntı:
Yazan av-ufuk
Sayın Meslektaşım,

196.madde Türk Medeni Kanunun "Birliğin Korunması" üst başlığı içinde bulunmaktadır.;

Birliğin genel olarak korunmasına ilişkin madde 195 aynen; I. Genel olarak

Madde 195 - Evlilik birliğinden doğan yükümlülüklerin yerine getirilmemesi veya evlilik birliğine ilişkin önemli bir konuda uyuşmazlığa düşülmesi halinde, eşler ayrı ayrı veya birlikte hakimin müdahalesini isteyebilirler.

Hakim, eşleri yükümlülükleri konusunda uyarır; onları uzlaştırmaya çalışır ve eşlerin ortak rızası ile uzman kişilerin yardımını isteyebilir.Hakim, gerektiği takdirde eşlerden birinin istemi üzerine kanunda öngörülen önlemleri alır.

demektedir.

"Önlem = tedbir" demektir.

Madde 196 nın anlattığı parasal katkının belirlenmesi tedbir niteliğindeki nafakadır.

Kanunun sistematiği ve ruhu paralellik içindedir. (Üst başlık, madde 195 ve madde 196 ve devamı..)

??

Madde 196: "Bu katkılar, geçmiş bir yıl ve gelecek yıllar için istenebilir."

Bırakınız dava tarihinden belirlenmeyi davacı talep eder ve iddialarını ispatlarsa geçmiş bir yıl ve gelecek yılların nafakasına dahi hükmedilebilecektir.

Tedbir nafakasının sadece boşanma davasına konu olabileceğine ilişkin görüşünüze katılamıyorum.

Saygılarımla,

Ben Beyoğlu aile mahkemesinin birinde boşanma olmaksızın nafaka davası açmıştım. Ve hakimden dava sürecinde ilk duruşmada tedbir nafakası talep etmiştim.
Hakim bana dediki; madde 169 da boşanma davası sürecinde tedbir nafakası olur; boşanma davası olmaksızın açılan nafaka davasında tedbir nafakası olmaz demişti.
Madde incelendiğinde:
MADDE 169.- Boşanma veya ayrılık davası açılınca hâkim, davanın devamı süresince gerekli olan, özellikle eşlerin barınmasına, geçimine, eşlerin mallarının yönetimine ve çocukların bakım ve korunmasına ilişkin geçici önlemleri re'sen alır.

Geçici önlemden bahsetmektedir. Geçici önlemi ben dava sürecinde henüz karar çıkmadan taraflar mağdur olmasın diye alınan önlemler diye anlıyorum. Bunun en önemlisi de nafakadır. Hakim davanın başında nafakayı bağlar buna da tedbir nafakası denir.

Fakat 195.maddede önlemleri alır demekte ancak davanın devamı sürecinde dememektedir. Yani dava devam ederken bir önlemden değilde; kararla birlikte alınan bir önlemden bahsediyor şeklinde anlıyorum.
Ben bu şekilde yorumluyorum..

Saygılarımla..