Mesajı Okuyun
Old 20-05-2011, 16:55   #454
Av.Duygu Işık Behrem

Murat Menteş- Korkma Ben Varım

Murat Menteş bu kitabında da yine uçlarda bir dil cambazlığı yapmış. 'Dublörün Dilemması' kadar olmasa da bence eğlenceli bir kitap. Sadece kurgusu çok dağınık ve bu sefer aşırı absürde kaçmış.

Bu kitabını da gülücüklerle okudum. Pek çok cümlesi hayranlık uyandırıcıydı! Bunu nasıl düşünebilmiş, keşke bu cümleyi ben kurmuş olsaydım dediğim pek çok tespiti ve değinişi oluyor Menteş'in. Kitap her ne kadar absürd olsa da özellikle Şebnem Şibumi'ye yazılan mektuplar bölümünde kullandığı deyimlerle onun ne kadar yaratıcı olduğunu anlayabiliyorsunuz.

Dublörün Dilemması'ndaki 'Nuh Tufan' , "Dilara Dilemma" gibi enteresan ve komik isimli kahramanları bu kitabında da fink atıyor. Benim en çok aklımda kalan isimler "Korkut Üneli", "Hayati Tehlike", "Gerçek Tehlike", "Şebnem Şibumi", "Ezel Zelzele", "Müntekim Gıcırbey", "Abidin Dandini" ve "Atom Bombacıyan" dı.

Yazarın, Türk Edebiyatının son dönemlerdeki önemli kazanımlarından olduğunu düşünüyorum. En azından farklılık yarattığı için...

Şimdi Menteş'in şiir kitaplarını da aldım. Okuduğum kitaplarından sonra şiirlerini gerçekten merak ediyorum.