Mesajı Okuyun
Old 30-10-2007, 23:20   #4
sagalife

Üstad bu olay uygulamada sıkça karşılaşılan bir durum.Kaldıki benim meslekde daha bir yılım dolmadı ama staj dahil çalıştığım bürolarda çıkdığım hacizlerde çok büyük bir oranda bu olayla karşılaşıyoruz.Genelde insanlar -ki borç takıp ödememe taraftarı olanlar-vergi açılışını başkaları adına yapıp haczi önleyeceklerini düşünüyorlar.Eğer gerçekten o iş yerinin borçluya ait olduğunu düşünüyorsanız haczinizi yapın gerekirse muhafaza da yapın...Ben böyle durumlarda mutlaka haczi mi yaparım,eğer gerçekten iş yerinin boçlunun olduğuna kanaat getirmişsem hemen muhafaza da yaparım. Tebligatın o adrese yapılması,borçlunun haciz sırasında orda olması, borçlu adına kartvizit veya yazılı bir iki belge bulabilmeniz avantajlarınız olur.
Hukuki olarak zaten istediğiniz adreste haciz yapabilirsiniz ama amacınız gerçekten borçluya ait olan ve borçlunun adına gözükmeyen mallarını haczetmek ise mutlaka bir açık yakalarsınız.İş yeri telefonları kimin üzerine bunları araştırın borçlu adına kayıtlı olur genelde bunu atlarlar akıllarına gelmez yani,bu durum da da istihkak iddiaları hemen reddolunur. Veya borçlu orda ve ben sadece işciyim diyorsa sigorta kayıtlarını isteyin s.s.k. ya şikayet ederim diyerek sıkıştırın bu da çok etkili bir yoldur..Kısacası bu durumlarda iş size düşer açık yakalayıp borçluya çaresi olmadığını hissettirin zaten borcunu kabul etmek zorunda kalır..iyi günler