Mesajı Okuyun
Old 30-04-2010, 09:49   #2
MTL

Birçok hukuk fakültesi mezunu arkadaşımız sizin sorduğunuz bu soruyu kendilerine defalarca sormaktadır. Hatta kendi aramızda da bu konunun muhabbetini defalarca yapmışlığımız vardır. "Şu aklımla 1. sınıfta olsam her derse girerdim,kütüphaneden çıkmazdım, günü gününe çalışırdım, daha bilinçli hareket ederdim" gibi şeyleri ileride siz de çok duyacaksınız Ama işin acı tarafı, ben dâhil birçok arkadaşım tekrar 1. sınıfa dönsek, bu dediklerimizin birçoğunu yapmayacağımızı çok iyi biliyoruz. Şöyle bir gerçekte var ki, daha verimli çalışabilirmişim ki keşke de çalışsaydım. Ama okula 18-19 yaşlarında başlıyoruz, içimizin en çok kaynadığı çağlar. Bir de o üniversiteye girmiş olmanın verdiği heyecan –hele ki hayallerimizdeki bölümse- çok faklı hissettiriyor insana. Zaten ileride sabah 8 akşam 7 çalışacak, kendinize ve sevdiklerinize çok çok az vakit ayırabileceksiniz. Mesela ben, akşam 8'de ancak evde olabiliyorum.Yemekti, duştu saat 9, bana kalıyor iki üç saat. Sonra öğrencilik günlerim aklıma geliyor, ne kadar rahatmışız ne kadar eğlenceli geçmiş o günler diyorum. Üniversitede hayatınızı yaşayın, en güzel çağların o günler olduğunu ileride daha iyi anlayacaksınız. Ama bu sadece gezin, eğlenin demek değil. Hukuk sancılı bir eğitimdir. 3. ve 4. sınıfa geçtiğinizde daha iyi anlayacaksınız. Bu yüzden nerde nasıl ve ne zaman çalışmanız gerektiğini iyi ayarlamanız gerekli. Siz bu ayarı yaparsanız, hem iyi bir eğitim almak hem de hayatın keyfini çıkarmak için bol bol vaktiniz olacaktır. Zira 4 yıl çok uzun bir dönem.Sağlıcakla kalın.

Not: Dersleri düzgün takip etmek çok ama çok önemli.Bunu sakın ihmal etmeyin.Final dönemlerinde farkını çok iyi anlarsınız.