Mesajı Okuyun
Old 16-04-2007, 15:31   #25
Şirvan

Varsayılan ingiltere'de yüksek lisans

değerli arkadaşlar,

örnek olarak southampton üniversitesi'nin başvuru koşullarını ve ücretlerini yazıyorum:

Programın adı: LLM in Maritime Law

1. Hukuk fakültesi mezunu olmak. Bunun yanında denizcilik alanında çalışmış kişiler de kabul edilebilirler (tabi değerlendirme ve yerleştirmeden sonra kontenjan kalırsa).

2. IELTS .... en az 7.0 puan veya TOEFL.... 625 (263) puan. IELTS'den en az 6.5 ve TOEFL'dan da 600 almış başvuru sahipleri için 4 haftalık İngilizce kursu şart koşulur. (Dikkat edilmesi gereken husus şu: bu adamlar -ki gittiğinizde daha net göreceksiniz- paraya çok önem verirler. hele o yıl sınıfları dolduracak başvuru alamadılarsa TOEFL 575'i dahi kabul edebilirler. Size "pre-sessional course" şartı öngörürlerse mutlaka ama mutlaka sormanız gereken şey "kursu başarıyla tamamladığımda akademik kursdaki yerim garanti mi?" Southampton bana ön hazırlık kursu şart koşmuştu ancak bu kursu başarıyla tamamlasam bile akademik kurstaki yerimi garanti etmemişti. Dolayısıyla ben de kabul etmedim. Bu adamlar çok kurnazdır. Unutmayın ki pre-sessional course da paralıdır (tüm kurs için yaklaşık 500-1000 pound arası).

3. Kendi fakültenizden alacağınız, not ortalamasını gösterir çizelge -elbette noter onaylı tercümesi-. ( Not ortalamanız düşükse -ki özellikle devlet üniversitelerinde yüksek ortalama tutturmak oldukça zordur- okulda bir hoca ya da özellikle dekan tarafından imzalı "bizim okulumuzda yüksek not almak oldukça zordur. biz kendi okullarımızda yüksek kaliteyi ve mükemmeli hedefleriz. okul birincisinin dahi puanı şudur. Dolayısıyla bu öğrencinin not ortalaması diğerleri gözönünde tutulursa "iyi" derecededir." şeklinde bir mektup alırsanız işiniz kolaylaşır.

4. Kendi okulunuzdan iki hocanızın referans mektubu.
5. Okulların kendi internet sitelerinden indirebileceğiniz başvuru formu.

Toefl veya IELTS puanlarınız sınavdan hemen sonra elinize verilmez. Sınavlardan sonra sonuç belgenizi hangi okullara göndermek istediğinizi de belirtin.

Southampton üniversitesi'nin bu yılki fiyatı 9.300 pound. Kalacak yerlerin fiyatları ise değişiyor. Okulun kendi yurtları var. Yurtlarda kalmak çok arkadaş edinmek açısından iyi olur. Ancak okul anlaşmalı olduğu ailelerin yanına da yerleştirebiliyor isterseniz. Bunun faydası ise ingilizceyi İngilizlerle konuşarak öğrenmeniz. Aile yanında kalmanın bedeli executive odalar için aylık 400 pound civarında; normal odalar ise haftalık 80 pound kadar. Bu fiyatlara elbette su,elektrik faturaları dahil.

Ben eğitimimi özel bir vakfın verdiği burs ile tamamladım. Milli Eğitim Bakanlığı başarılı öğrencilere burs veriyor. Benim bursum 3. sınıftayken garantilendiği için burs imkanlarını fazla araştırmadım, o yüzden bu konuda ayrıntılı bilgi veremeyeceğim; özür dilerim.

Bazı arkadaşlar İngiltere'de hem okuyup hem çalışma imkanı var mı yok mu diye soruyorlar. Arkadaşlar orada öncelikli hedefiniz dersler olacak. Zaten o kadar ödevin ve sınav stresinin arasında bir de çalışmanız çok zor olur; sınavları riske atmış olursunuz. Benim bir arkadaşım sırf bu sebeple diploma alamadı. Derdinize derman olacak bir iş için günde en az 4 saat harcamanız gerekir. Saatlik çalışma ücreti 5-8 pound arasındadır. Haftada 4 gün çalışsanız haftalık ortalama 80-100 pound ve aylık 300-400 pound kazanabilirsiniz. Ancak para kazanıp yük hafifleteyim derken sınavlarda başarısız olursanız bütün emeklerinizin boşa gider ve çok üzülürsünüz. Bunun yanında, çalışırsanız zaten kaçak işçi olarak çalışırsınız. AB'ne üye olmadığımız için çalışma izni almanız gerekir ki bu da neredeyse imkansız.

Burada yaptığınız yüksek lisans hem kabul aşamasında hem de oradaki eğitiminizde kavramları çalışırken muhakkak faydalı olacaktır. Bunun haricinde oradaki yüksek lisansı Türkiye'de geçerli kılabilmek için bildiğiniz gibi YÖK tarafından tanınması gerekiyor. YÖK maalesef çok anlamsız kararlar verebiliyor; gitmeden önce kabul edildiğiniz okulu ve alacağınız dersleri YÖK'e bildirip geçerli olup olmadığını teyit ettirmenizi tavsiye ederim.

Gidecek olanlar gittikleri hafta police station'da ve local doctor'da kayıtlarını yaptırsınlar; daha sonra başınız ağrımasın. Ayrıca gitmeden önce hastaneden sağlıklı olduğunuza, bulaşıcı bir hastalığınızın olmadığına dair bir rapor alın (akciğer röntgeni de çektirin). Yoksa havaalanında 1 saatinizi alabilirler ufak bir check up için. Ayrıca maddi durumunuz müsaitse 1 yıllık sağlık sigortası da yaptırmanızı tavsiye edebilirim.

Konsolosluk'a vize almaya gittiğinizde okuldan size gönderecekleri "kabul belgesi"ni mutlaka götürün, vize işleminiz kısa sürer. Memura en az 1.5 yıllık multiple entrance hakkı tanıyan öğrenci vizesi istediğinizi hatırlatın.

Başka sorular da varsa cevaplayabilirim.

Kolay gelsin.

Av. Ahmet Şirvan KILIÇ