Mesajı Okuyun
Old 19-04-2008, 12:22   #9
Gemici

Öykü gerçekten güzel. Ama her gerçeğin ve güzelliğin bir de perde arkası olduğunu düşünmemiz gerekir.

Nedir olay? İngilterede tıkır tıkır işleyen bir sağlık sektörü var. Bu sağlık sektörünün yürütülmesi devletin halkın sağlığına verdiği önemden kaynaklanıyor ve bütçeden ayrılan ödenlekler sayesinde oluyor. Netice; İngiltere dış ülkelerden diş doktoru ithal ediyor. Ve gelen doktorlara maddi olanaklar sağlıyor. Ama sadece gelenlere değil ülkede bulunalara da.

Olay bana nedense 1960 ların Almanya'sını hatırlattı; Almanya o zamanlar ülkesine sağlam ve işe yarar iş gücü çekebilmek için işçi aldığı ülkelerin büyük kentlerinde irtibat büroları kurmuştu. Sağlık kontrolünden geçirilen genç ve sağlam kişiler seçilip Almanya'ya gönderiliyordu. Gönderilenlerin masraflarını ve ülkeye geldiklerinde barınak sağlanmasını işverenler üstleniyordu. Gel zaman git zaman Almanya'nın yabancı iş gücüne ihtiyacı kalmadı. Sonuç herkesin bildiği işçi alımını durdurma, geldiği zaman burada kalır geri dönmez kaygısına dayandırılan 'vize çıkmazı' ve Almanyada yaşıyan çoğu kimsenin çocuklarını ve karı veya kocalarını Almanya'ya getirememesi sorunu.

Olyadan biraz uzaklaştım ama bu uzaklaşmayı olayları bağlı oldukları sistem içinde değerlendirme açısından gerekli buluyorum.

Olayları değerlendirirken örnekler verilmesi o olayın hafızalarda yer etmesi bakımından önemli ve gerekli, ama örneğin iyi seçilmesi gerekir.

Elmalarla armutları karşılaştıracağımıza elmalarla elmaları veya armutlarla armutları kendi aralarında karıştıralım ne dersiniz?

Türk Hukuk Sistem'i ile İngiliz Hukuk Sistem'i veya Türk Avukatları ile İngilz Avukatları ve bunların meslek örgütlerinin karşılaştırılması!

Saygılarımla