Mesajı Okuyun
Old 24-05-2005, 21:57   #1
tkurt

Varsayılan Belediyeye İcra Koymak

Merhaba,

Öncelikle belirtmek isterim ki benim avukatım var fakat bu konuda ya yeteri kadar istekli çalışmıyor, ya da bilgisi yetersiz. O yüzden kendim araştırıyorum.

Sorunum bir belediyenin bana olan borcu ile ilgili. Bir belediyeye sattığım hizmet dolayısıyla bana olan borçlarını 6 yıldır ödemiyorlar. Faiziyle birlikte toplam 5 milyar kadar yapıyor bugün. Hala ödeme yapmıyorlar. Ancak belediyenin neresine icra koyacağımızı bilemiyoruz.

Daha önce yürülükte olan 1580 sayılı Belediye Kanunu'nda:

"Belediye daire ve şubeleri, bahçeleri, umuma ait akar olmıyan açık ve kapalı mahalleri emlak vergisinden müstesna olmak, belediye vergi ve resimleri
ile hidematı ammeye muhtas ve akar olmayan emval ve eşyası üzerine haciz konul mamak;" diye geçen madde şimdi yürürlükte olan ve 1580 sayılı kanunu yürürlükten kaldıran 5272 sayılı Belediye kanunun'un 15. maddesinin son fıkrasında

"Belediyenin proje karşılığı borçlanma yoluyla elde ettiği gelirleri, şartlı bağışlar ve kamu hizmetlerinde fiilen kullanılan malları ile belediye tarafından tahsil edilen vergi, resim ve harç gelirleri haczedilemez" şeklinde değiştirilmiş.

Ayrıca araştırdığımda gördüm ki bir belediyenin "İller Bankası"ndan aldığı paya %60'a varan oranlarda haciz konulmuş ama SSK tarafından. Fakat yine gördüm ki yukarıda bahsi geçen maddenin anayasaya aykırılığına dair daha önce açılmış olan 2 dava da reddedilmiş.

Bu arada benzeri durumdaki hizmetleri daha önce belediyeye satan başka firmalar, belediye başkanının inisiyatifiyle tıkır tıkır ödeniyor. Bana gelince nedense(?) ödememeyi tercih ediyorlar.

Şimdi sizce bu konuda yapabileceğim bir şey var mı?

Tekrarlayayım, benim avukatım var. Ama sanırım davanın getirisi onun için çok olmadığından yeteri kadar ilgilenmiyor. Ama bu para benim için gerçekten çoktu. Bu işi ödeyebilmek için bankadan çektiğim kredi yüzünden aylarca (temerrüt de dahil) faiz ödemek zorunda kaldım.

İlgilendiğiniz için şimdiden teşekkür ederim,
Tülin KURT