Mesajı Okuyun
Old 31-01-2007, 09:46   #4
sincap

T.C.
YARGITAY
6. CEZA DAİRESİ
E. 2003/13351
K. 2005/8620
T. 4.10.2005
• SAHTECİLİK ( Sanığın, ÖSS Sınavına Giriş ve Kimlik Belgesindeki Fotoğrafı Bilgisayar Ortamında Değiştirerek Yerine Başkasının Sınava Katılmasını Sağlamak - Zincirleme Özel Belgede Sahtecilik Suçu Oluşacağı )
• ZİNCİRLEME ÖZEL BELGEDE SAHTECİLİK ( Sanığın ÖSS Sınavına Giriş ve Kimlik Belgesindeki Fotoğrafı Bilgisayar Ortamında Değiştirerek Yerine Başkasının Sınava Katılmasını Sağlaması )
• ÖSS SINAVINA GİRİŞ BELGESİ ( Fotoğrafı Bilgisayar Ortamında Değiştirerek Yerine Başkasının Sınava Katılmasını Sağlamak - Zincirleme Özel Belgede Sahtecilik Suçu Oluşacağı )
5237/m.204, 207, 210
ÖZET : ÖSS sınavına giriş ve kimlik belgesindeki fotoğrafı, bilgisayar ortamında değiştirerek, yerine bir başkasının sınava katılmasını sağladığı, sınav sonrası katılan Kurum tarafından sahtecilik saptanıp, sınav sonuçları iptal edildiğinden, üniversiteye kaydını gerçekleştiremediği; iddia, savunma ve dosya içeriğiyle kanıtlanan olayda, belgenin kandırıcılık yeteneğinin bulunduğu gözetilerek, zincirleme özel belgede sahtecilik suçundan hükümlülüğü yerine, yerinde olmayan gerekçeyle beraatine karar verilmesi bozmayı gerektirmiştir.

DAVA : Sahtecilik suçundan sanık Yılmaz hakkında yapılan duruşma sonunda; beraatine ilişkin ANKARA 3.Ağır Ceza Mahkemesinden verilen 20.9.2002 tarihli hükmün Yargıtay´ca incelenmesi katılan vekili tarafından istenilmiş olduğundan, dava evrakı C.Başsavcılığından onama isteyen tebliğname ile 4.12.2003 tarihinde Daireye gönderilmekle okunarak gereği görüşülüp düşünüldü:

KARAR : Sanığın, ÖSS sınavına giriş ve kimlik belgesindeki fotoğrafı, bilgisayar ortamında değiştirerek, yerine bir başkasının sınava katılmasını sağladığı, sınav sonrası katılan Kurum tarafından sahtecilik saptanıp, sınav sonuçları iptal edildiğinden, üniversiteye kaydını gerçekleştiremediği; iddia, savunma ve dosya içeriğiyle kanıtlanan olayda, belgenin kandırıcılık yeteneğinin bulunduğu gözetilerek, zincirleme özel belgede sahtecilik suçundan hükümlülüğü yerine, yerinde olmayan gerekçeyle beraatine karar verilmesi,

SONUÇ : Bozmayı gerektirmiş, katılan Yükseköğretim Kurulu Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi vekilinin temyiz itirazı bu itibarla yerinde görülmüş olduğundan, hükmün açıklanan nedenle isteme aykırı olarak BOZULMASINA, 4.10.2005 tarihinde oybirliğiyle karar verildi.

Sayın Meslektaşım, benim bulabildiğim 3 kararı yolladım. Kararlara Kazancıdan ulaştım. Bilgilerinize...