Mesajı Okuyun
Old 21-04-2008, 08:38   #10
Armağan Konyalı

Sayın Gemici’nin yazdıklarına katılıyorum; "gerçeğin ve güzelliğin perde arkası" hakkında verdiği bilgiler için teşekkür ediyorum.

Ekonominin kuralları her iş için geçerli. “Arz ve talep” en önemli kural.

“Avukatlık Arzı - Avukat Talebi” dengesi avukat sayısının fazlalılığı nedeniyle avukatlar aleyhine bozulmuştur. Bu dengesiz ortamda rekabet etmek ve mesleği sürdürmek olanaksız hale gelmiştir.

Ayrıca bir de “avukatın bireysel iş talebi” ile “avukatın hizmetine olan talep” arasındaki dengesizlik rekabet ortamını yok etmektedir: Tapu iptali ve tescil davası nedeniyle avukata ihtiyaç duyan biri tabelasına bakarak bir avukata gider ve işini anlatır; avukatlık ücretini sorar: Avukat 5 milyar lira ister. Bu kişi ücreti fazla bularak “kazıklanmamak için” tanıdıkları aracılığı ile başka bir avukata gider ama o tanıdık avukat 6 milyar lira ister. Bunun üzerine daha birkaç avukat dolaştıktan sonra bir avukata 500 milyon lira karşılığında işini verir. İşi alan avukatın para sıkıntısı olmasaydı emeğini bu denli ucuza vermezdi diye düşünüyorum.

Avukatların para sıkıntısı ancak arz-talep dengesi ile çözülür. Baronun desteği veya başka hiç bir önlem işe yaramaz. Bu nedenle Sayın duyurucu1’in barolara hikaye anlatmak yerine, gereken yasal düzenlemelerin yapılması için kamu oyuna gerçekleri anlatması daha iyi olurdu diye düşünüyorum:

“Gerçek” ise, avukatlığa akan bunca hukuk mezunu felakete yol açacağından mesleğe kabulde bir baraj konması gereğinden ibarettir.

Saygılarımla