Mesajı Okuyun
Old 28-12-2017, 14:23   #1
Burak TEMİZER

Önemli Belediye Vatandaşlarin Tapularina Çöktü. Tapu Iptali Davasi Mı?

Sayın meslektaşlarım merhaba,

Bir konuda fikrinizi almak istiyorum. Biraz çetrefilli bir konu geldi bana açıkçası.

Yıl 2006, Bir ilçe belediyesi vatandaşların kapısını çalıyor. Evlerinizi verin buraya iş merkezi yapacağız hakettiğiniz oranda da dükkan verelim diyor.

Sözleşme yapılıyor. Adi yazılı bildiğimiz masa başında oturup imzalanıyor. İmzalayan dönemin belediye başkanı bu arada. Sözleşmede deniyor ki "3 sene içinde" dükkanlarınızı alacaksınız.

Yıl 2009, 3 yıl geçiyor iş merkezi falan yok ortada. Belediye bu sefer diyor ki böyle olmaz. Tapuları devretmeniz gerekiyor. Encümen kararı falan alınıyor Belediye Başkanı yetkilendiriliyor. Vatandaşlar birer birer tapularını devrediyor.

İlerleyen yıllarda bazı bölümlerin imar planı değiştiriliyor park yapılıyor falan.

Vatandaşlar zaman zaman yazı yazıyor noldu bizim dükkanlar diye ha oldu ha olacak diye cevaplar geliyor. En son başkana çıkıyorlar başkan odasından kovuyor zamanaşımına uğradı artık oralar bizim naparsanız yapın selam söyleyin avukatınıza diye.

Yıl 2017, iş merkezi bitti. Dükkan falan alabilen yok. Dükkanlar belediye tarafından kiraya verilmeye başlandı 3. kişilere.

Şimdi bir dava açma hazırlığımız var. Mirasçılar falan derken baya zor toparlanıyoruz.

Açılacak dava ne olmalıdır? Nasıl bir yol izlenmeli?

Bu olay kamulaştırma desem asla değil. Kamulaştırmasız el atma mı desem benzemiyor. Hile ile yapılan tapu devrinin iptali temelli bir dava mı açsam diye düşünüyorum?

Değerli fikirlerinize ihtiyacım var. Teşekkürler.