Mesajı Okuyun
Old 03-10-2015, 10:13   #26
mcatakan

Merhabalar, rica ederim, yardımcı olabiliyorsam ne mutlu bana.
Bana kalırsa Almanya'da öğrenmek daha yararlı olacaktır; ancak Almanya'ya gelene kadar Almanca seviyenizi nekadar arttırısanız okadar iyi. Gelene kadar öğrenmeye çalışın, kalan kısmını da burada halleder, dil yeterlilik sınavına girersiniz.

Doktora meselesine gelince, bildiğim kadarıyla Türkiye'de yüksek lisans yapınca burada direk doktoraya kabul veren okul yok. Genellikle tüm okullar Almanya'da yüksek lisans yapmanızı istiyor, daha sonrasında da doktoraya başlıyorsunuz. Şuana kadar Türkiye'de yüksek lisans yapıp burada doktora yapan kimseye rastlamadım ama belki alan okullar vardır, ben bilmiyorumdur. Tavsiyem işinizi garantiye alıp, hiç riske girmeden yüksek lisansı da burada yapmanız yönünde...

Çalışma meselesine gelince. Evet çalışabilirsiniz, ancak sadece 180 yarım yada 90 tam gün.(Bu rakamlar ara sıra değişiyor, 180 değil de belki 185 olmuştur; ancak üç aşağı beş yukarı böyle birşeydi...) Avukat olarak çalışmak isterseniz sizi istihdam edebilecek bir büro aramanız gerekecektir ki bu da bir hayli zor. Normalde öğrenciler üniversite de çalışıyor (Kantin, kütüphane, yemekhane vs)

Masraf konusuna gelince birşey demek çok zor. Bu sizin hayat standartlarınıza, gideceğiniz şehre vs bağlı çok değişiyor... Ortalama birşey söylemek gerekirse sanırım aylık 600 Euro civarında bir rakam gerekir..