Mesajı Okuyun
Old 10-01-2008, 09:58   #1
av.sally

Varsayılan Klasik sınavla mı yoksa test tekniğiyle mi ölçülsek?

Sevgili arkadaşlar bildiğiniz üzere hukuk fakültelerinde 2 tür sınav sistemi uygulanıyor.Klasik sistem ve test tekniği.Oldum olası test tekniğinden pek haz etmem.Bilgimin ya da hukuk mantığımın değil ezberimin kuvvetinin ölçüğü hissine kapılırım nedense bu teknikle.Buna inanmamdan mı bilemiyorum genelde de başarısız olmuşumdur test sınavlarında.Derin bilgiler yahut mukayeseli hukuk istemez bu teknik.Basit akıl yürütmelere bile açıktır.Bazen onda bunda şundadırlara bile maruz kalır.Oysa bir hukuk fakültesinde beyin fırtınalara yaşanmalıdır.Kendini, düşüncelerini kağıda dökemeyen ifadelendiremeyen nice kişiler olabileceğini düşünmekte ayrıca kafamı kurcalayan başka bir husus olmuştur.Bazen düşüncelerimde hocalarımı bile töhmet altında bıraktığımı itiraf etmeliyim;test tekniğindeki sınav kağıdı değerlendirmelerinin basitliği aklıma her gelişinde.Oysa bizler zoru başaranlarız.Zordan yana olanlardanız devlet ya da vakıf üniversitelerinde eğitimini sürdürmüş olanlar yada sürdürenler farketmez.Hukukçu olmayı isteyen ya da seçen herkes ayrıştırmak isteyendir kendini toplum kalabalığından.Olanı değil olması gerekeni,ideali arar.

Bu yüzden fakültelerdeki eğitimin neticesinin bizler üzerinde test tekniği ile ölçülmesinin ki bence kaybettirdiklerinin çok daha fazla olmasına karşın kazandırdıkları ve kaybettirdiklerini bu forumda tartışmaya açmak istedim.

Saygılarımla