Mesajı Okuyun
Old 23-11-2021, 23:14   #1
Av.AhmetSametCosgun

Mutsuz Soybağının Düzeltilmesi Davası Açılması Konulu

Adli yardımdan tarafıma yapılan görevlendirmede görevlendirme konusu dava/işlem olarak "soybağının düzeltilmesi davası açılması konulu" belirtilmiştir. Olay ise şu şekildedir:

Müvekkil (kadın) 13.02.2020 tarihinde bir bebek doğurmuştur. O dönemde birlikte yaşadığı (biyolojik baba olmayan) erkek yeni doğan çocuğu 17.02.2020 tarihinde Noter kanalıyla tanıyarak çocuğa kendi soyadını vermiştir. Tanıma yapan şahıs ile müvekkil ayrıldıkları için müvekkil şu an bu soybağının kaldırılmasını ve çocuğa kendi soyadını vermek istemektedir.

Bu noktada açılabilecek iki dava türü arasında kaldım;

1- Çocuk adına soybağının reddi davası (anne hem kendi adına hem velayeten çocuk adına vekalet vermiştir) (annenin bu davayı açma hakkı yoktur)

*Soybağının reddi davasını çocuk adına açtığımız takdirde anne ve babaya karşı açılacağından vekalette hem anne hem çocuğun vekili olarak görünmemiz menfaat çatışması teşkil eder mi?

2- Anne ve çocuk adına tanımanın iptali davası

*Bu davayı açmaktan da Adli yardımdan tarafıma yapılan görevlendirmede görevlendirme konusu dava/işlem olarak "soybağının düzeltilmesi davası açılması konulu" belirtilmesi sebebiyle çekiniyorum.

Görüşlerinize ihtiyacım var.

Son olarak, soybağının reddi davası açılır ve DNA testi yapılmasına karar verilir ise bu test ücreti de adli yardım kapsamında değerlendirilip adli yardım fonundan karşılanıyor mu? Müvekkilin karşılama gücü yok böyle bir masrafı.