Mesajı Okuyun
Old 14-10-2009, 16:59   #1
Şamil TEKİR

Varsayılan Tam Yargı Davası Açmadan Önce İdareye Başvuru Zamanı

Öncelikle bütün meslektaşlarımı saygıyla selamlamak isterim. Sorumu sormadan önce olayı kısaca özetlemeye çalışacağım.

Müvekkilim meslekyüksek okulunda öğrenci iken yükseköğretim kurumundan çıkarma cezası veriliyor. Müvekkilim bu karara karşı dava açma süresi içerisinde iptal davası açıyor ve dava lehine sonuçlanıyor. Kararın idarece temyiz edilmesi nedeniyle dosya Danıştay incelemesinden geçerek onanıyor. İdare, iptal kararı Danıştay incelemesi devam ederken müvekkilime bir yazı göndererek meslekyüksek okuluna tekrar kayıt yaptırabileceğini ancak Danıştay incelemesi idarenin lehine sonuçlanması durumundan mezun olsa bile diplomasının iptal edileceğini bildiriyor.
Müvekkilim, iptal kararının Danıştay tarafından onama kararının kendisine tebliğ edildiği tarihten 1 yıl içerisinde idareye başvurarak maddi ve manevi tazminatının giderilmesini talep ediyor. İdare, müvekkilime olumsuz cevap veriyor. İdarenin müvekkilime olumsuz cevap vermesinden sonra dava açma süresi içerisinde tam yargı davası açıyoruz ve mahkeme süreaşımı nedeniyle davanın reddine karar veriyor.

Sayın meslektaşlarım çokta kısa olmasada olayı özetlemeye çalıştım. Şimdi şu soruyu sormak istiyorum.

İptal kararı Danıştayca onama kararının müvekkilime tebliğ edildiği (müvekkilim idarenin vermiş olduğu bu kararın haksız olduğunu öğrendiği tarih) tarihten itibaren 1 yıl içinde idareye maddi ve manevi zararın giderilmesi için başvuruda bulunmuş olması madde 13 teki süreyi kullanmış olmak değil midir?

İlginiz için şimdiden teşekkürler. Ayrıca konuyla ilgili emsal kararları da paylaşır iseniz çok sevinirim.