Mesajı Okuyun
Old 31-10-2010, 20:48   #6
Gemici

Alıntı:
Yazan Güldal
Merhabalar
Müvekkil ailesel sorunlardan dolayı geniş aileler işe karışmadan bir an önce boşanmak istiyor bunun tek yolu da anlaşmalı boşanma fakat ortalık durulduktan sonra çocuklarının velayetini almak istiyor.Müvekkil anlaşmalı boşanmayla eşine verdiği çocuklarının velayetini daha sonra isteyebilir mi?konu ile ilgili emsal kararı vs olan paylaşırsa çok sevinirim
Saygılar...

Soruyu cevaplandıran katılımcılar, 'koşulların değişmesi halinde velayetin tevdii davasını her zaman açabilir' demişler. Katılıyorum, eklenecek ve üzerinde tartışılacak herhangi bir şey yok. Ama açıklığa kavuşturulması gereken bir konu var; 'değişen koşullar'.

Bence 'ortalığın durulmasını' değişmesi gereken koşul olarak değerlendiremeyiz.

Ortalığın durulması, velayetin anneden veya babadan alınıp diğer tarafa verilmesi için gereken koşul değilse, nedir o zaman değişmesi gereken koşul?

Bu konudaki sihirli kavram çocuğun yüksek menfaati'dir.

Kendi isteği ile çocuğu(velayet hakkını) boşandığı eşine terk eden anne veya babanın günün birinde mahkemeye başvurup 'ben çocuğumuun velayetini ona verdim ama 'çocuğun yüksek menfaati çocuğun velayet hakkının bende olmasını gerektiriyor' derse (özellikle karşı taraf çocukların menfaatini gerektiği ölçüde gözetti ise) ne ölçüde inandırıcı olur bilemiyeceğim.

Müvekkilinize tavsiyem: Ortalığın durulmasından veya 'geniş ailelerin' işe karışmasından ziyade çocuklarınızın menfaatlerini düşünün, karar vermeden önce!

Saygılarımla