Mesajı Okuyun
Old 04-08-2021, 08:12   #2
Av.mehmet.av

Alıntı:
Yazan Av. Zümer AYDIN
Meslektaşlarım acil yardıma ihtiyacım var. Müvekkil aleyhine birikmiş nafaka için ilamsız takip başlatıldı. Nafaka kararı, dava tarihinden itibaren geçerli olmak üzere verildi. Dava tarihimiz 16/11/2020. Takibin başlatıldığı tarihle karar arasında 8 ay 10 günlük bir süre var. Ancak talep edilen nafaka alacağı 9 aylık hesap edilmiş. 20 günlük fazlalık için itiraz etmeyi düşünüyorum. Kısmi itirazlarda itiraz edilen tutar açıkça belirtilmeli noktasında; aylık hükmedilen nafakayı 30 güne bölerek günlük tutar üzerinden mi hesaplama yapmam gerek yoksa başka bir hesaplama yöntemi mi gerekli ? Aylık 7.000 TL'ye hükmedildi. 7.000i 30a bölüp 20yle çarpmam sonucunda çıkan tutara itiraz etmem gerek ama ayların 30 /31 çekmesine göre bir aksilik yaşar mıyım diye endişe yaşadım. Acil yardım ederseniz çok sevinirim.
Olayınızda 16/08/2021 tarihinde 9 aylık birikmiş nafaka süresi dolar. Bence son aya kısmi itiraz olarak değil bir aylık birikmiş nafaka bedelinin tamamına yani olayınızda 7000 TL'ye itiraz edin. Çünkü son ay nafakası henüz muaccel olmamış bundan dolayı talep edilememesi gerekir kanaatindeyim.