Mesajı Okuyun
Old 09-03-2014, 20:41   #1
ahmet varol

Varsayılan Avukatlar için eş durumu tayini

Saygıdeğer Meslektaşlarım;
Öncelikle bu konu ile ilgilenip yardımcı olmaya çalışan tüm meslektaşlarıma şimdiden teşekkür ederim. Ben Samsun Barosuna bağlı olarak çalışmaktayım. Eşim ise Sağlık Bakanlığına bağlı olarak çalışan bir psikologdur.Eşim Samsun dışında bir ilde görev yapmaktadır. SAĞLIK BAKANLIĞI VE BAĞLI KURULUŞLARI ATAMA VE YER DEĞİŞTİRME YÖNETMELİĞİ md 20/4'e göre ( Eşlerden biri bir başka kurumda çalışıyor ise; varsa o kurumla yapılan protokol hükümleri dönem beklenilmeden uygulanır. Ancak, başka kurumda çalışan eşin, Bakanlık veya bağlı kuruluşunun personelinden Genel Yönetmelik hükümleri çerçevesinde unvan, kadro ve görev bakımından üst olması veya zorunlu yer değiştirmeye tabi personel olması hâlinde eş
durumu ataması değerlendirilerek yapılır ) demektedir. Ben kamu tüzel kişiliğine haiz bir kuruluş olan TBB'ne bağlı bulunduğumdan bu yönetmelik hükmü kapsamında bulunduğumu düşünüyorum. Araştırmalarım sonucunda TBB ile Sağlık Bakanlığı arasında eş durumu tayini ile alakalı herhangi bir protokol olmadığını tespit ettim. Ancak bu konu hakkında başkaca bir bilgisi olan var ise beni bilgilendirmesi çok faydalı olacaktır. Bunun dışında protokol olmadığı takdirde başka kurumda çalışan eşin (yani benim), Bakanlık veya bağlı kuruluşunun personelinden Genel Yönetmelik hükümleri çerçevesinde unvan, kadro ve görev bakımından üst olması veya zorunlu yer değiştirmeye tabi personel olması halinde eş durumu tayini değerlendirmeye alınır demektedir. Baroya bağlı olarak çalışan bir avukat Sağlık Bakanlığına bağlı olarak çalışan bir psikologdan unvan kadro ve görev bakımından üst müdür? ''veya'' Vergi mükellefi olarak çalışmamdan ötürü eşim zorunlu yer değiştirmeye tabi personel olarak görülür mü? şimdiden vereceğiniz cevaplar için teşekkür eder saygılarımı sunarım..