Mesajı Okuyun
Old 08-04-2011, 09:40   #241
Av.Kerem VURAL

Konu benim nazarımda bir şehir meydanında birbirini gören insanlar, bu arada ileride çekilen fotoğrafın yahut kamera kaydının fonunda benim yahut başkalarının da görünmesi, bu arada ortalıkta güvenlik amaçlı sivil-resmi birkaç emniyet gücünün bulunması gibidir. Böyle bir ortamda hak ve özgürlüklerinizin kısıtlandığını mı düşünüyorsunuz? Güvenlik kameralarının o emniyet güçlerinin yerine bulunmasının benim için hiç bir sakıncası yok. Kendimi güvende hissediyorsam, suça meyilli kişiler de bir nebze olsun kameralardan çekiniyorsa, kamu yararı-güvenliği bu ölçüde sağlanmıştır.(Fotoğraf-video kayıtlarında çıkmak, yahut konu evvelinde geçtiği üzere Google-Street-View teknolojisiyle dünyanın herhangi bir noktasından görüntülenmek konularına hiç girmiyorum.)

Gece tenhasında sokakta sevgiliyle-eş ile örneğin öpüşecek insan için güvenlik kamerasının mevcudiyeti ile, o ara odasından onları seyreden yahut kaydeden herhangi birisinin varlığının farkı ve önemi yoktur. Bunu önleyelim, güvenlik kamerasını kaldıralım. Pencereden gizlice bizi kaydedecek olan insanı nasıl kaldıracağız? Varlığından haberdar bile değiliz. Bence bu daha da rahatsız edici.

Hayata dair olaylara karşı verdiğimiz "değer" ve "anlam" her şeydir. Bizi biz yapar. Bir şeye "iyi" dersiniz. O sizin için iyidir. "Kötü" dersiniz. O sizin için kötüdür; başkası için ise başka bir şey olabilir. Toplumları ve bireyleri birbirinden bu değer yargılarıdır farklı kılan. Dolayısıyla, "Devlet beni gözetliyor, kayıt ediyor" gibi bir şekilde de güvenlik kameralarına tepki verebiliriz; "Devlet aramıza güvenlik güçleri yerleştirmek yerine teknolojiyi kullanıyor ve güvenliğimi de belki de daha iyi sağlayabiliyor" şeklinde de düşünebiliriz.

Kamu menfaatinin ve güvenliğinin mevcudiyeti ve sınırları, toplum halinde yaşamak isteyen bireylerin kendilerini güvende hissedip hissetmemeleriyle bire bir alakalıdır. Çünkü insanlar kendini güvende hissetmiyorlarsa, bunun bireyler ve toplum üzerinde oluşturacağı travmanın boyutlarını ben düşünemiyorum bile. Sonuçta bütün GÜVENlik tedbirleri, toplumun güven içinde mevcudiyetinin devamının sağlanabilmesi için değil midir?

Aile ve yakın arkadaş çevresi dışındaki insanların bir arada olması, belli oranlarda güvenlik tedbirlerini mecbur kılmaktadır. Mesele evin içi- dışı değil, ortamın özel olup olmamasından ayırt edilebilecektir. Bir şehir meydanındaki insanlar, kamu menfaatine göre hareket etmek durumundadır. Bununla beraber bir ormanın içerisindeki bir çift, "özel alan" dahilinde değerlendirilmelidir. Yani konuma ve duruma göre kamu menfaati ve birey menfaati elbette ki yer değiştirebilecektir.

Teşekkürler, selamlar.