Mesajı Okuyun
Old 14-01-2008, 19:07   #1
Av. Levent Samğar

Varsayılan Galeri ve Pazardan Mal Satışı>Hukuk sınav sorusu

...Yılmaz hırsız tabloları çalmıştır.Yılmaz ertesi gün, tabloların çalıntı olduğunu bilmeyen ve Bağdat Caddesinde galerisi olan Oğuz'a bu tabloları yarı fiyatına satmıştır.Oğuz da en önemli müşterilerinden Zuhal'e telefon ederek elinde ressam Avni Arbaş imzalı çok değerli iki tablo olduğunu söylemiştir.Zuhal ertesi gün Oğuz ile yaptığı pazarlık sonucu bu tabloları 240.000 YTL'ye satın almıştır.(Zuhal tabloları değerinde satın alıyor..Piyasadaki gerçek fiyata)...

Sorum şu: Zuhal burada malların mülkiteyini kazanır mı?Kazanırsa ne zaman ve hangi şarta bağlı olarak kazanır?

Benim düşüncem: Yılmaz hırsız olduğu için zilyedlik kendisinde olsa dahi malların mülkiyetini hiçbir zaman kazanamaz.Oğuz iyi niyetli olsa dahi galerisi olduğundan yani bu tabloların gerçek değerini bileceği bir konumdayken tabloları yarı fiyatına satın aldığı için iyi niyeti korunmaz.Buraya kadar bir sorun yok zaten sorun bundan sonra:Zuhal tabloları galericiden yani pazar niteliğindeki bir yerden aldığı için ve bu tabloları değerinde aldığı için iyi niyeti korunur ve mülkiyet o an geçer.

Fakat uzun tartışmalar sonunda şöyle bir şey daha var:Hırsız emin sıfatıyla zilyed olmadığı için bunu iyi niyetle hırsızdan satın alan kişi mal üzerinde 5 yıl süreyle hakimiyet kurduğu zaman bu süre sonunda malın mülkiyetini kazanır..Fakat hocalarımız şöyle bir şey söylemişti diye hatırlıyorum:Pazar,galeri niteliğinde bir yerden iyi niyetle ve değerinde yapıla alışverişlerde mülkiyet o an geçer.Fakat emin değilim.

Yardımlarınızı bekliyorum