Mesajı Okuyun
Old 27-07-2010, 10:25   #1
ncoban

Acil Adli Tatile Denk Gelen Yürütmenin Durdurulması Kararına Karşı İtiraz Mercii Neresidir

İyi Günler Meslekteşlarım,
İdare Mahkemesi'nde davalı konumunda bulunduğum iki adet dosyam bulunmakta.Davacı taraf davatı yürütmeyi durdurma istemli açtı ve daha elime ulaşmamakla beraber uyap'tan gördüğüm üzere 13.07.2010 tarihinde mahkeme dava hakkında yürütmeyi durdurma kararı vermiş.Bu karar bu hafta yada haftaya benim elimde olacak,yani adli tatile denk gelecek.İYUK md 27'nin 6.fıkrasında ...idare ve vergi mahkemeleri ile tek hakim tarafından verilen yürütmeyi durdurma kararlarına karşı bölge idare mahkemesine,çalışmaya ara verme süresi içinde ise idare ve vergi mahkemesi tarafından verilen kararlara en yakın nöbetçi mahkemeye veya kararı veren hakimin katılmadığı nöbetçi mahkemeye 7 gün içerisinde itiraz edilebilir diyor.Benim aklıma takılan nöbetçi mahkemeye itiraz edebilmek için mahkemenin verdiği kararın mı ara tatil zamanında olması gerekiyor,yoksa kararın bana ulaşma tarihinin mi ara tatil zamanında olması gerekiyor?Eğer karar verme zamanını baz alırsak o zaman itirazımı Bölge idare mahkemesine yapacağım,tebligatın bana ulaştığı tarih baz alınırsa o zaman dilekçenin başlığı Nöbetçi mahkemeye gönderilmek üzere .......... idare mahkemesine şeklinde mi olması gerekiyor yoksa nöbetçi idare mahkemesine gönderilmek üzere ...... idare mahkemesine şeklinde mi olması gerekiyor?Kanun sadece nöbetçi mahkeme olarak bahsetmiş,mahkemenin isminden bahsetmemiş.Bu konuda bana yardımcı olursanız çok sevinirim.İyi günler.