Mesajı Okuyun
Old 16-08-2011, 00:26   #1
lawyemez

Mutsuz Ben Ne Yapmalıyım?

Sayın büyüklerim, müstakbel meslektaşlarım

Bu yıl Ankara Hukuk Fakültesi'nden (sonunda, 7. yılımda) mezun olabildim. Ve Kocaeli Barosu'nda stajımı başlattım. Şu an askı sürecindeyim. Biliyorsunuz stajyer avukatlar, birçok büroda , bu süreçte herhangi bir ücret almadan çalışırken, bazı bürolar da , yol parası+yemek (200-250 TL aylık) ücret veriyorlar.

Evet bu benim suçumdu belki , okulu gereksiz yere 2 yıl ben uzattım. Fakat bu yaşa gelince insan , aileden para istemesi de güçleşiyor. Önümde de bitirmem gereken bir staj dönemi var. Bu süreçte daha çok icra işleri ile ilgilenen bürolarda , stajyer öğrencilerin bir nebze daha çok para kazanabildiklerini biliyoruz. Fakat bu kez de , stajı biraz aksatmak zorunda kalabiliyor insan.

Ben sizce ne yapmalıyım? Nasıl bir büroda, nasıl bir staj dönemi geçirmeliyim sizce?

Bu birinci sorumdu, ikincisi ise şöyle; Her hukuk öğrencisinin ileride çalışmak istediği alan ile ilgili düşünceleri vardır. Ben bu isteğimi öğrencilik hayatım boyunca değiştirdim. Fakat şu an görebildiğim, Kocaeli'nin bir sanayii kenti olması dolayısıyla "iş davaları" üzerine yoğunlaşmak mantıklı gibi görünüyor. Fakat bundan da emin değilim.

Benim sanırım buraya yazma sebebim bu akşam "Evet oğlum/kardeşim , şu an kafanın karışıklığını, beyninin dopdolu olmasını çok iyi anlıyorum" diyebilecek, benden önce bu süreçleri yaşamış ve şimdi yaşasam -şunları şunları yapardım- , -şunları şunları yapmazdım- diyebilecek "akıl hocaları" na ihtiyaç duymam.

Bu yeni hukukçudan ne olur deneyimlerinizi esirgemeyin.

Herkese mutlu yarınlar...