Mesajı Okuyun
Old 19-03-2011, 05:30   #222
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Varsayılan Biri Bizi Gözetliyor

Sn. Hızır Hafiye;

Olay matematik mantığından başladı. Sizce matematik nedir?

Sizi zora sokmayayım. İlk tanımlamayı yapayaım. Böylece gereksiz birçok tartışmaya engel oabiliriz.

Matematik insan zekasının ürettiği, doğal olmayan ve doğada bulunmayan bir hesaplaama yöntemidir. Doğada matematik yoktur. Her ağaç çiçeğinden bir veya iki elma verir (iki benim kavramım, ağacın değil)

Hiçbbir elma ağacı kaç tane, kaç kilo elma vereceği ile ilgilenmez. O neslini devam ettirmek için elinden geldiğince fazla tohum üretmeye uğraşır. Siz matematiği kullanarak bu ağaç verimden düştü keselim dersiniz. Hukukçu bir dakiki, elma ağacının ömrü on beş yıldır. Bu ağaç 30 yaşında, bu anlamda anıtsaldır der. Böylece matematikten anlamadığını ortaya koyar.

Sizce hukuk fakültesinde öğrenciye sadece kanun mu ezberletiliyor. Niye bu öğrenciler Roma hukuku, Hukuk tarihi okuyorlar? Kıyası vb. öğrenmeleri için değil mi?

Yukarıda soduğumun yanıtını ben vereyim. Hukuk fakülteleri sosyalden almazlar öğrencilerini, matematik türkçeden alırlar. Benim zamanımda genel yetenekten alırlardı. Bunn anlamı nedir? Bu kapıdan girerken matematik mantığına sahip olacaksın demek değil midir?

Matematik insan beyninin ürettiği güzel bir soyutlmadır. Dediğim gibi ağaçta 100 elma veya 100 kilo elma yoktur. Ağaçtaki elmaları toplayıp bir sepete koyarsınız 100 elma olur, tartıya koyarsanız 100 kilo olur. Kilo nedir? Belli metallerin birleştirilmesinden oluşan bir ölçü birimi. O da değişecekmiş. Isınma nedeni ile elementlerden birinin özgül ağırlığı değişmiş.

Elma ağacının bunlardan haberi yok. Elma ağacı ilk 5 yıl meyve vermem, sonraki 10 yıl içinde meyve veririm. en geç 15. yılda beni keserler diye düşünmüş müdür?

Sanmıyorum.

Bir hukukçu gülhane parkında ceviz ağacı olmasa bile bir bahçede elma ağacı olmanın ne demek olduğunu düşünür.

Hukuk da bir soyutlamadır. Toplumdaki kabullere veya yönlendirilme istemlerine göre konulmuş kuralları iafde eder.
Sizce kıyas nasıl yapılır? Matematik bilmeden mi?

Aslında biraz daha yazacağım bir şeyler daha vardı. Aritmetik geometri analizi yapmam gerektiği için vaz geçtim. Şimdilik matematikten anlamayan bir hukukçu olarak herkese iyi geceler diliyorum.

Saygılar