Mesajı Okuyun
Old 19-12-2006, 03:32   #1
av.fatmanur

Soru Kamulaştırma

Değerli meslektaşlarım,
Bir müvekkilim yapı kooperatifi yönetim kurulu üyesi. Yaptıkları kooperatif arsası üzerinde belediye kamulaştırma yapmış ve kamulaştırdığı alanın bir kısmını milli eğitime bir kısmını da sağlık ocağı yapılması için ayırmış,planını yaptırmış. Fakat sağlık ocağının yapılmasından daha sonra vazgeçilmiş. Miili eğitim cüzzi bir rakam verip arsanın kendisine devredilmesini istiyormuş.arsa çok merkezi bir yerde o yüzden daha yüksek teklifte bulunanda oluyormuş.Daha önce benzer bir dava açılmış ve hakim keşif yapmış arsa değerının daha yüksek olduğuna karar vermiş. Bende benzer bir dava açsam akibeti ne olur acaba?Mutlaka Milli eğitimle anlaşmak zorundamıyız?Sağlık ocağı yapılmasına karra verilen ve daha sonradan vazgecilen kısım için de dava açılması gerekiyormu? Kamulaştırmada 5 yıllık süre sonunda 6 aylık itiraz süresi var dişye hatırlıyorum fakat bu sürede geçmiş.Bir de şayet başkasına satılırsa kooperatifler birliği kooperatif fesih edilince paraya el koyuyormuş diye birşey hatırlıyorum. bu durumda bahsettiğim arsayı kooperatif üyelerine devretme yetkisi var mı kooperatif yönetiminin?çok karışık bir türlü içinden çıkamadım yardımcı olursanız çok sevinirim