Mesajı Okuyun
Old 13-04-2007, 18:09   #22
Şirvan

Varsayılan ingiltere'de deniz hukuku yüksek lisans

arkadaşlar selam,

ben, Marmara Hukuk F.'nden mezun olduktan sonra İngiltere'ye deniz ticareti hukukunda yüksek lisans yapmak için gittim; tamamladım ve döndüm. Gittiğim okulun adı Cardiff Üniversitesi Hkk Fakült. Deniz ticareti hukukunda yüksek lisans yapmak isteyen arkadaşlara bu işin her yönü için yardımcı olmak isterim.
Öncelikle, deniz ticareti hukukunda çalışmak isteyen arkadaşlar, avukat olduklarında kendilerinin havada kapılmayacaklarını, birçok zorluklarla karşılaşacaklarını (bu alanda çalışan avukatlar "piyasalarına" yeni avukat almak istemezler) ve uzun süre deniz hukuku davası alamayacaklarını bilsinler. Elbette ki temennim, bu alanda çalışan avukat sayısının artması ve deniz hukuku kaynaklarımızın çoğalması. Bunun yanında yine dilerim ki böyle hevesleri olan "hevesdaşlarım" diledikleri gibi bir deniz hukuku kariyerine sahip olur.
Arkadaşlar bu işin yeri İngiltere'dir. Sakın Amerika ya da başka ülkeyi düşünmeyin. Amerikanlar kendilerine has sistemleriyle, futbollarıyla, basketbollarıyla başka dünyanın ülkesi. Geriye Almanya'nın Hamburg kenti kalıyor. Ancak deniz hukukunun resmi dili İngilizce'dir. Başka diller -her ne kadar bilidiği takdirde mutlaka fayda sağlayacaksa da- deniz hukukunda fazla işe yaramaz. Almanya'da İngilizce yüksek lisans programları olsa da iletişim problemi çekebilirsiniz. Ayrıca İngilizce konuşma seviyenizi artırabilmeniz için de mutlaka ama mutlaka İNGİLTERE!!! Malta'daki deniz hukuku "ana başlıklı" fakülte de iyi olmasına rağmen hem dil için hem fiyat açısından yine İngiltere... Bu ülkede deniz ticaret hukuku eğitimi veren üniversiteler Londra'da, Southampton'da, Swansea (Galler)'de ve Nottingham'dadır. Southampton bir liman kentidir ve deniz hukukunda nam salmıştır. Benim eğitim gördüğüm Cardiff Üniversitesi ile çekişiyorlardı. Ancak benim dönemimden sonra Cardiff Üniversitesi'nde deniz ticaret hukuku sınıfını kaldırdılar Londra'daki üniversite de gayet iyi olmasına rağmen tavsiye etmem çünkü Londra hem çok pahalı hem de çok Türk var. Unutmayın, gittiğiniz ülkede Türklerle tanışmayın ya da bizden kimselerle vakit geçirmeyin. Hem dil gelişiminiz için zararlı olur hem de diğer milletlerden arkadaşlarınız olursa vizyonunuz genişler, farklı kültürleri tanımış olursunuz ve bunun yanında gelecekte çok önemli olabilecek yabancı ortaklıklarınız olabilir. Swansea'deki üniversite, hocaları değerlendirildiğinde en iyi üniversite denebilir. Orada deniz sigorta hocası bir Türk, Barış Soyer. Bu hocamızın ödüllü kitapları dahi var; bizim için bir gururdur. Yalnız Swansea kenti fazla gelişmemiş, sosyal aktivite olanakları çok dar bir şehir. Bunalım geçirmenizi istemem Sonuç olarak Southampton denenebilir; ancak Cardiff Üniversitesi'nin hukuk kütüphanesine ayda bir kez muhakkak uğramanızı tavsiye ederim. Koca bir bölüm yalnızca deniz hukuku kitaplarına ayrılmıştır. Benim bugün büromda Türk kaynaklarının istisnasız hepsi olmasına rağmen iki rafı doldurmuyor maalesef Okullar genellikle 8000-12000 İngiliz Sterling'dir. 3000 Sterling de kalma masrafınız olur (accomodation). Aylık cep harçlığınız da 400 Sterling kadar olursa rahat edersiniz. Bu okullarda zorunlu ve seçmeli derslerden oluşan "modül" sistemi mevcut. Taşıma hukuku, deniz sigortaları, uluslararası ticaret hukuku ve admiralty law denen ve Türkiye'de karşılığı bulunmayan (gemi yapım sözleşmeleri, çatma, kurtarma, müşterek avarya konularını kapsayan bir ders) dersler zorunludur genelde. ingiliz sistemi dava hukuku sistemidir. çoooook fazla dava okuyacaksınız ve pratik bilginiz çok artacak. Tahmin ettiğinizden de öte bir açılım yakalayacaksınız. İngilizceniz ilk başta yetersiz gelebilir ancak hukuk terimlerini öğrendikçe hukuki bir olayı normal bir hikayeyi tasvir etmekten daha rahat anlatabileceğinizi göreceksiniz. Türkiye'ye döndüğünüzde, bilgileriniz soğumadan mutlaka deniz hukuku derneklerine üye olun ve yayınları takip edin. Türk hukukuna yeniden adapte olduktan sonra özel konularda makaleler yazın ki bu sizin reklamınız olacaktır. Bir süre sonra yavaş yavaş soruların ve ardından davaların geldiğini göreceksiniz.
Altın tavsiye: Deniz hukukunu gerçekten iyi çalışın, iyi okuyun ve anlayın. İcabında İngiltere'ye deniz hukuku kitapları götürün. Kavramları anlamada sıkıntı çekmeyin. Benden şimdilik bu kadar. Başka sorusu olan arkadaşlar varsa ahmetsirvan@kuelawoffice.com veya ahmetsirvan@yahoo.com adresinden bana sorularını iletebilirler. Herkese kolay gelsin.