Mesajı Okuyun
Old 19-02-2008, 20:38   #2
Doç. Dr. Özge Yücel

Sayın Konuk,

Ailenin Korunmasına Dair Kanuna göre şiddet gören aile bireyleri aile yargıcından bazı önlemlerin alınmasını isteyebilirler. Bu önlemlerin alınmasını istemek ve icraya koymak harçtan bağışıktır, ücretsizdir. Koruma süresi 6 aydır, önlemlere uyulmaması halinde sırf bu nedenle hapis cezasıyla cezalandırılır. Ayrıca koruma süresi içinde tedbir nafakası bağlanmasını isteyebilirsiniz.
Bu önlemler şunlardır:
Kusurlu eşin veya diğer aile bireyinin;
a) Aile bireylerine karşı şiddete veya korkuya yönelik söz ve davranışlarda bulunmaması,
b) Müşterek evden uzaklaştırılarak bu evin diğer aile bireylerine tahsisi ile bu bireylerin
birlikte ya da ayrı oturmakta olduğu eve veya işyerlerine yaklaşmaması,
c) Aile bireylerinin eşyalarına zarar vermemesi,
ç) Aile bireylerini iletişim araçları ile rahatsız etmemesi,
d) Varsa silah veya benzeri araçlarını genel kolluk kuvvetlerine teslim etmesi,
e) Alkollü veya uyuşturucu herhangi bir madde kullanılmış olarak şiddet mağdurunun yaşamakta olduğu konuta veya işyerine gelmemesi veya bu yerlerde bu maddeleri kullanmaması,
f) Bir sağlık kuruluşuna muayene veya tedavi için başvurması.

Kalın olarak yazdığım önlemler özellikle sizin durumunuza uymaktadır, uyuyorsa diğerlerini de isteyebilirsiniz. Ortak evden uzaklaştırılması ve silahını teslim gibi önlemler yer almaktadır.

Cumhuriyet Savcılığına veya karakola başvurarak tehdit ve şiddet nedeniyle şikayette bulunabilirsiniz. Tehdit ve şiddet ayrı ayrı suçlardır ve eşe, çocuğa uygulanması ağırlaştırıcı bir nedendir. Tutuklanıp tutuklanmayacağına soruşturma yargıcı karar verecektir, bu nedenle tutuklanır diyemiyorum. Ama bu süreçte korunmak amacıyla yukarıda sözünü ettiğim önlemlerin alınmasını sağlamanız çok önemlidir.

Şiddet uygulandığında bir sağlık kurumuna giderek adli rapor düzenlenmesini istemelisiniz. Kanıtlamak gerektiğinde önemli olacaktır. Ayrıca yara geçmiş gibi görünse de bazı yaralar hemen geçmemekte, bunun yanında şiddet ruh sağlığını da bozmaktadır.

Haklarınızı güvenle kullanabilmeniz için bir avukattan yardım almanızı, mali gücünüz elverişli değilse bulunduğunuz ildeki baronun adli yardım veya varsa kadın hakları birimine başvurmanızı öneriyorum. Mali durumun elverişsizliği halinde ücretsiz avukat atanacaktır.